Porady Budowlane

Brudne ściany to przeszłość, poznaj zalety farby akrylowej

Farby akrylowe cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością, a ich różnorodna oferta sprawia, że każdy może znaleźć farbę idealną do swojego wnętrza. Spoiwem farby akrylowej jest żywica poliakrylowa – to w niej są umieszczone cząstki pigmentu. Dlaczego właściwie tak chętnie sięga się po ten rodzaj farby i jakie ma zalety?

Jakie właściwości krycia posiada farba akrylowa?

Decydując się na farbę akrylową można mieć pewność, że świetnie pokryje ścianę. Taka farba dobrze zakrywa wszelkiego rodzaju przebarwienia. W dodatku bardzo łatwo się ją nakłada, ponieważ można ją rozcieńczyć przy pomocy wody. Jeśli wybierze się farbę o dobrej jakości, nie zżółknie i nie wyblaknie pod wpływem światła słonecznego, dzięki czemu o następnym malowaniu można pomyśleć dopiero za kilka lat. Farby akrylowe dostępne są w wielu kolorach i nie trzeba się obawiać, że w sklepie nie znajdzie się odpowiedniego odcienia wymarzonej barwy.

Jaki rodzaj powierzchni można uzyskać za pomocą farby akrylowej?

Akrylowe farby cechuje nie tylko duża paleta kolorów. Wśród nich możemy znaleźć te o powłoce matowej, półmatowej, połyskliwej, a nawet satynowej. Wszystko zależy od właściwości ścian i przede wszystkim wyobraźni. Należy jednak pamiętać, że pokrycie ściany farbą połyskliwą sprawi, że staną się na niej widoczne wszystkie nierówności, dlatego najlepiej stosować ją wyłącznie na całkowicie gładkim podłożu. Na bardziej chropowatej ścianie lepiej będzie wyglądać farba matowa lub satynowa. Niemniej jednak, odpowiedni wybór powłoki farby sprawi, że wnętrze mieszkanie optycznie się powiększy i pozwoli to uzyskać ciekawy efekt aranżacyjny.

Jak usuwać zabrudzenia z powierzchni pokrytych farbami akrylowymi?

Ścianę pomalowaną farbą akrylową, podobnie jak lateksową, łatwo można wyczyścić z zabrudzeń. Wystarczy nasączyć ściereczkę z mikrofibry letnią wodą, wymieszaną z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń. Jeśli plama nie jest zbyt duża lub intensywna, można wykorzystać jedynie miękką, celulozową gąbkę namoczoną w wodzie. Możliwość czyszczenia ścian to duży komfort – nie ma konieczności ponownego malowania pomieszczenia tylko dlatego, że na ścianach pojawia się coraz więcej zabrudzeń.

Jak szybko schną farby akrylowe?

Czasami oczekiwanie na wyschnięcie pomalowanych ścian w pokoju jest dość męczące – jednak nie w przypadku farb akrylowych. Tego rodzaju farby cechuje bardzo szybki czas schnięcia – przeważnie schną 2-3 godziny, a już po 12-24 godzinach pomieszczenia są gotowe do pełnego użytkowania. Po tym czasie można więc z powrotem wstawić meble do pokoju i cieszyć się pięknym, odświeżonym wnętrzem.

Czy można zastosować farbę akrylową do kuchni lub łazienki?

Farby akrylowe to doskonały wybór do pomieszczeń, które są suche, a więc sypialni, salonu czy korytarza. Farba jest uniwersalna i można ją nakładać na tworzywa sztuczne, zagruntowany tynk, gips, powierzchnię betonową, drewno, a nawet powierzchnie metalowe. Warto jednak pamiętać, że akrylowa farba uniemożliwia oddychanie ścian, dlatego do pomalowania łazienki czy kuchni lepiej wybrać inny rodzaj – inaczej na powierzchni ściany może pojawić się trudna do usunięcia pleśń.