Aranżacja wnętrz

Farby do ścian – jak wybierać

Przygotowując się do remontu, zakup farby do ścian najczęściej kojarzy się z trudnym wyborem koloru, który pięknie ozdobi dane pomieszczenie. Jednak kolor to nie jedyne kryterium, według którego powinno wybierać się farbę. Oto kilka wskazówek pomocnych w podjęciu decyzji o zakupie farby.

Jaki rodzaj farby do ścian wybrać?

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów farb do ścian, które stanowią odpowiedź na zróżnicowane potrzeby. Wybierając farbę, należy zastanowić się, jakie jej właściwości będą najbardziej pożądane. Na przykład farba do kuchni lub pokoju dziecięcego musi być wodoodporna i na tyle wytrzymała, by nie ulec uszkodzeniu podczas częstego ścierania. Pomieszczenia te mają bowiem to do siebie, że łatwo w nich o zaplamienie różnych powierzchni. Dlatego zwykła farba może nie zdać tu egzaminu. Farby posiadające odpowiednie cechy to emulsyjne lub akrylowe.

Należy wziąć również pod uwagę, kto najczęściej będzie przebywać w pomieszczeniu pomalowanym nową farbą. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zmaga się z różnego rodzaju alergiami, dlatego jeżeli w rodzinie znajduje się alergik, odpowiedni rodzaj farby może znacznie polepszyć jego komfort życia.

Należy wybierać wodorozcieńczalne farby na bazie emulsji, które tworzą na malowanej powierzchni jednolitą powierzchnię. Ich dodatkową zaletą jest szybkość schnięcia i brak wydzielania nieprzyjemnego, duszącego zapachu. Powierzchnia farby łatwo się zmywa, dzięki czemu jej przecieranie i konserwacja nie jest czasochłonna i nie powoduje ścierania się farby. Tradycyjne farby mogą pozostawiać niewielkie szczeliny i wgłębienia, w których rozwijają się niebezpieczne alergeny. Warianty emulsyjne tworzą jednolitą powierzchnię, dzięki czemu są bardziej higieniczne.

 

Jaki kolor farby do ścian powinno się wybrać?

Po uporaniu się z problemem wyboru odpowiedniego rodzaju farby, następuje etap decyzji dotyczącej jej koloru. Dla niektórych jest to przyjemność, ponieważ widzą przed sobą wizję odmienionego pomieszczenia, dla innych to przykra konieczność, szczególnie kiedy brak jest pomysłów na wystrój.

Z pomocą przyjść mogą różne narzędzia, jak na przykład programy komputerowe generujące projekty wnętrz. Kilkoma kliknięciami na wirtualne ściany modelu pomieszczenia można nanieść różne kolory farby i zdecydować, który będzie pasował najlepiej. Inspiracji można szukać również w magazynach wnętrzarskich i budowlanych, w których znaleźć można gotowe propozycje wystrojów różnych pomieszczeń.

Aby uniknąć pomyłek, wybierając kolor farby do ścian można kierować się też kilkoma prostymi wskazówkami. Przestronne i dobrze oświetlone pomieszczenia mogą zostać pomalowane nawet na najciemniejsze kolory, ale do pokoi mniejszych lepiej jest zdecydować się na jasne odcienie i ozdobić ściany np. poziomymi pasami, które dodadzą nieco przestrzeni. Malując ściany wystawione na działanie słońca, należy pamiętać, że kolor farby może ulec wyblaknięciu. Dlatego zastosowanie ciemniejszego odcienia może być praktycznym rozwiązaniem. Nie należy bać się nietypowych kolorów, takich jak np. szarości. W zestawieniu z kolorowymi dodatkami kolor ten będzie prezentował się niezwykle szykownie i niebanalnie.