Porady Budowlane

Jak czyścić drewniane podłogi

Podłoga wykonana z drewna może prezentować się niezwykle efektownie, pod warunkiem jednak, że będzie odpowiednio pielęgnowana i regularnie czyszczona. W przeciwnym wypadku może szybko stać się szara i matowa. Drewno to materiał naturalny dlatego też wymaga szczególnej troski. Dzięki odrobinie chęci można utrzymać go w stanie niemal idealnym. Jak więc należy czyścić drewniane podłogi?

Od czego zależy dobór środków czyszczących?

Czyszczenie podłogi drewnianej zależy od tego w jaki sposób została  ona wykończona. Lakier jest bardziej wytrzymały na działanie różnego rodzaju środków chemicznych, olej z kolei jest materiałem delikatniejszym, ale za to skutecznie chroni drewno przed wilgocią. W zależności od tego należy stosować preparaty przeznaczone do powłok olejowanych bądź lakierowanych.

W przypadku powierzchni drewnianych trzeba także pamiętać, że nie lubią one wody, której użycie powinno ograniczyć się do minimum. Drewno bowiem to materiał higroskopijny, bardzo wrażliwy na działanie wody – chłonie ją, co może powodować z czasem nieestetyczne wybrzuszenia.

Po jakie preparaty warto sięgnąć?

Regularne czyszczenie oraz pielęgnowanie podłogi wykonanej z drewna zabiera sporo czasu, dlatego warto stosować nowoczesne preparaty, które umożliwiają przeprowadzanie obu czynności jednocześnie. Nie tylko skutecznie czyszczą zabrudzenia, ale również zawierają w swoim składzie środki pielęgnujące, które chronią powierzchnię przed wnikaniem zanieczyszczeń w jej głąb. Systematyczne stosowanie produktów tego typu pozwala na utrzymanie podłogi w dobrej kondycji na długie lata.

Zobacz również  Słów kilka o przewodach. Czyli przez co płynie prąd?

W przypadku pojawienia się miejscowych, trudnych do usunięcia plam konieczne może okazać się gruntowne czyszczenie. Innym wyjściem jest użycie specjalistycznego odplamiacza, warto zresztą po niego sięgać od czasu do czasu w celu zmycia pozostałości, które zostały po starych środkach pielęgnacyjnych.

Warto mieć na uwadze fakt, że użycie nieodpowiednich środków chemicznych lub działanie niezgodnie z instrukcją może doprowadzić do szybkiego zmatowienia drewnianej powierzchni bądź jej zszarzenia. W ekstremalnych przypadkach grozi to nawet odspajaniem się lakieru.

Jak przywrócić podłodze dawny wygląd?

Z czasem każda drewniana podłoga traci swój pierwotny wygląd i blask. Zarysowania i otarcia szczególnie widoczne są na powierzchniach lakierowanych. Na rynku dostępne są jednak środki, które pomagają w przywróceniu połysku oraz tuszują niewielkich rozmiarów ryski.

Do usuwania ziarenek piasku i drobnych zanieczyszczeń warto stosować odkurzacz posiadający specjalną końcówkę do parkietów. Wykonana jest ona z miękkiego włosia i nie powoduje dodatkowych zarysowań. Na co dzień, do czyszczenia na sucho, można również używać mopa z końcówką do zbierania kurzu.

Jeśli już została podjęta decyzja o czyszczeniu podłogi drewnianej na mokro, należy zwrócić uwagę na dobór odpowiednich  narzędzi. Na przykład mop sznurkowy pozostawia na powierzchni zbyt dużą ilość wody, co może powodować przedostanie się cieczy w szczeliny, a w dalszej kolejności ich wybrzuszenie.

Zobacz również  Wentylacja w łazience - nie bagatelizuj!