Aranżacja wnętrz

Jak kolory wpływają na nasze samopoczucie

Samopoczucie w kolorze

Kolory są obecne w naszym życiu cały czas – widzimy je na otaczających nas przedmiotach, nosimy na ubraniach i pokrywamy nimi ściany swoich domów i mieszkań. Barwy mogą mieć różnorodny wpływ na nasze samopoczucie. Czym więc kierować się wybierając farby dekoracyjne? Jaki kolor będzie najlepszy i jak reagujemy na poszczególne barwy?

Czy niebieski to tylko kolor biznesowy?

Niebieskie to zdecydowanie uspokajający kolor. Należy do chłodnych barw, więc wpływa na nas wyciszająco i relaksuje. Jednak jest on istotny nie tylko dla psychiki – pod wpływem patrzenia na niebieski kolor podobno obniża się ciśnienie krwi. Barwa ta również pobudza kreatywność. Farby dekoracyjne w tym odcieniu są więc idealne dla wszystkich artystów i osób ceniących sobie spokój.

Czerwony do sypialni?

Czerwień to żywa barwa, a ściany pokryte tym kolorem działają pobudzająco. Pobudzają oczywiście w pozytywny sposób – wzmacniają motywację do działania, zachęcają do życia i dodają energii. Kolor ten często używany jest do malowania sypialni. Jednak jest to błędem, ponieważ tak żywa barwa może utrudniać zasypianie. W przeciwieństwie do niebieskiego czerwony podwyższa ciśnienie krwi. Dlatego do sypialni najlepiej zastosować odcienie różu. Można je wówczas połączyć z czerwienią za pomocą lakierowania dekoracyjnego.

Żółty i pomarańczowy

Farby dekoracyjne w tym kolorze wzbudzą w nas radość i optymizm. Żółty kojarzy się ze słońcem, piękną pogodą i wolnością. Działa podobnie do czerwonego – pobudza umysł do działania i dodaje energii. Jest motywujący, wzmaga kreatywność i polepsza zdolności zapamiętywania i uczenia się. Warto stosować go w salonie, pokojach dziecięcych, a nawet biurze. Często tę barwę możemy zauważyć w salach lekcyjnych, wykładowych, czy konferencyjnych. Kolor pomarańczowy działa podobnie do żółtego i tak jak on kojarzy się z latem. Ma również niemal takie samo zastosowanie.

Zieleń

Zielony kolor kojarzy nam się przede wszystkim z naturą. Działa na nas podobnie, jak zielona łąką czy las: wycisza, relaksuje, obniża ciśnienie krwi i zmniejsza napięcie mięśni. Kiedy czujemy się zmęczeni podświadomie poszukujemy zieleni. Dlatego farby dekoracyjne w tym kolorze świetnie sprawdzą się w pokojach dziennych i pomieszczeniach, w których spędzamy więcej czasu.

Fiolet

Fiolet to kolor rzadko stosowany do  malowania ścian. Barwa ta działa wyciszająco, ale może… wyciszyć za bardzo. Dlatego niekoniecznie musimy pokrywać nim całe ściany – możemy wykorzystać lakierowanie dekoracyjne i z fioletowej farby stworzyć jedynie bazę pod inny kolor. Ciekawym pomysłem będzie tutaj zastosowanie „pękających” lakierów. Dzięki temu na ścianie możemy mieć dwa kolory – jedna farba będzie tworzyła pęknięcia na wierzchu, a druga będzie widoczna pod nią w miejscach załamania.

Brązowy

Ciemne odcienie brązu nie będą działać na nas tak uspakajająco jak żółty czy zielony. Barwa ta symbolizuje jednak spokój, porządek i stabilizację. Jest to kolor ziemi i świetnie sprawdzi się na ścianach osób, którym brakuje poczucia bezpieczeństwa.