Aranżacja wnętrz

Jak wybrać płytki ceramiczne?

Urządzanie wnętrz ma w sobie coś z zabawy. Jednak by aranżacje były efektowne i funkcjonalne, a remont nie nadwyrężył za bardzo domowego budżetu, warto zdecydować się na modne i kreatywne rozwiązania. Praktycznym materiałem, który można wykorzystać już właściwie we wszystkich pomieszczeniach są płytki ceramiczne. W dodatku kłaść je można tak samo na podłodze, jak i na ścianach.

Podstawa – właściwości fizyczne płytek

Producenci oferują dziś różnego rodzaju płytki ceramiczne. Odmienne właściwości mają te przeznaczone do kładzenia na podłogi i ściany. Wyróżnia się też płytki ceramiczne do łazienek, kuchni, a nawet do kładzenia na zewnątrz. Płytki idealne na balkonowe czy tarasowe posadzki są z reguły trwalsze, mocniejsze i przede wszystkim odporne na działanie mrozu.

Jeśli jednak planuje się dobrać płytki idealne do kuchni, łazienki czy przedpokoju, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich rozmiar, poślizgowość, trwałość i oczywiście wzór.

 

Płytki idealne do każdego pomieszczenia

We wszystkich wnętrzach świetnie prezentują się nowoczesne, duże płytki w modnych kolorach. Można zdecydować się na jasne płytki ceramiczne np. popielate, beżowe czy w różnych odcieniach bieli. Śmiało można też postawić na ciemne kolory i kupić czekoladowe, grafitowe, antracytowe lub nawet czarne płytki ceramiczne.

Takie jednolite posadzki doskonale sprawdzają się przede wszystkim w nowoczesnych i minimalistycznych salonach. Można jednak iść w zupełne innym kierunku. Ciekawym rozwiązaniem do salonu, kuchni czy jadalni okazać się może piękna mozaika ceramiczna, która w zestawieniu z ładnymi meblami może złożyć się na efektowną i ponadczasową aranżację.

Płytki ceramiczne
Płytki ceramiczne

Jak najlepiej układać płytki?

Same już wzory płytek mają niebagatelny wpływ na całą aranżację pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, że dobry efekt zapewnia nie tylko wzór, ale i sposób ułożenia płytek. Gdy w pomieszczeniu ma się znaleźć mozaika ceramiczna, warto ułożyć ją na próbę, zanim zacznie się przyklejać płytki. W taki sposób najłatwiej jest stworzyć idealny układ i ocenić, w którym miejscu najlepiej jest zacząć kładzenie płytek.

Niezależnie też czy wybiera się zwykłe płytki ceramiczne czy mozaikę, warto zastanowić się nad sposobem ich ułożenia. Płytki można przyklejać w układzie prostym, równoległym, ukośnym, jodełkowym czy np. ciosowym. Można te układy mieszać ze sobą, co sprawdza się zwłaszcza w przypadku podłóg.

 

Potęga kolorów – czyli jak dobierać płytki ceramiczne

Producenci oferują dziś płytki w przeróżnych wzorach i kolorach. We wnętrzach pięknie może prezentować się jednolita podłoga czy ściana w pełni zakryta płytkami w tym samym kolorze. Można jednak bawić się kolorami i stawiać na dodatkowe, ozdobne akcenty, które potrafią ożywić każde pomieszczenie. Mozaika ceramiczna świetnie sprawdzi się nie tylko na nierównych powierzchniach. Świetnie będzie się też prezentować na tle jednolitych płytek ceramicznych. Taki ozdobny efekt zapewnia indywidualny rys pomieszczeniu i wydobywa jego urok, pod warunkiem jednak że nie przesadzi się z ozdobnością. Mozaika ceramiczna powinna przyciągać, a nie męczyć wzrok.