Dom i wnętrze

Linia, spray czy nakładanie płaskie? Jak wybrać pistolet ręczny?

Pistolety ręczne stosują głównie floryści, lecz chętnie sięgają po nie także osoby wykonujące artystyczne zaproszenia lub eleganckie szkatułki. Za pomocą tych urządzeń możemy uzyskać bardzo zróżnicowane efekty i tym samym zwiększyć komfort pracy. Który pistolet do kleju najlepiej wybrać?

Punkt, linia czy spray?

Choć na pierwszy rzut oka konstrukcja pistoletów wydaje się być bardzo prosta, a pomiędzy poszczególnymi urządzeniami nie widać znaczących różnic, to doświadczony florysta od razu będzie w stanie wybrać model, który najlepiej sprawdzi się w jego pracy. Nie tylko zresztą mistrz układania bukietów wie, czym warto się kierować przy zakupie tego typu sprzętów – informacje na temat ich zastosowania posiada również artysta tworzący rękodzieła z wykorzystaniem drewna, plastiku, tkanin oraz fragmentów roślin. Istotny jest przede wszystkim rodzaj zastosowanej dyszy – zwykły pistolet do kleju rozprowadza lepki preparat w postaci linii lub pojedynczych punktów, natomiast urządzenie z funkcją sprayu rozpryskuje wąskie wstęgi kleju, które skutecznie łączą ze sobą delikatne tworzywa. Klej w formie zbliżonej do aerozolu sprawdzi się m.in. wtedy, gdy pojawi się potrzeba połączenia ze sobą kilku dużych powierzchni. Będzie też odpowiedni do zamocowania ozdób dekorujących bukiecik z delikatnych łodyżek stokrotek.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Zwykły pistolet do kleju różni się od tego, który znajdziemy w pracowni florysty. Pasjonat roślinnych kompozycji wybierze bowiem raczej sprzęt przystosowany do klejenia roślin w niższej temperaturze niż osoba, która tworzy dekoracje z trwalszych materiałów niż kwiaty. Takie urządzenie ma także inne zalety – umożliwia na przykład ręczne formowanie elastycznej bryłki kleju zgodnie z bieżącymi potrzebami użytkownika pistoletu. Podczas wybierania sprzętu do klejenia warto również zwrócić uwagę na to, aby był on wyposażony w długą dyszę oraz funkcjonalny spust, dzięki którym wykonywanie prac manualnych będzie łatwiejsze i mniej obciąży nasze dłonie. Gdy zdecydujemy się już na konkretny model pistoletu, możemy przystąpić do wybierania odcienia kleju. Producenci prezentują już w swoich ofertach całą gamę kolorowych preparatów, które można z łatwością dopasować do barwy kwiatów z przygotowywanej kompozycji.

Pistolety i akcesoria do klejów
Pistolety i akcesoria do klejów buehnen.pl/akcesoria.html

Możliwość nanoszenia kleju za pomocą punktów czy linii lub preparatu w aerozolu to nie jedyna opcja, którą powinniśmy sprawdzić podczas zakupu pistoletu. Warto zapytać także o temperaturę podgrzewania kleju oraz sprawdzić funkcjonalność konstrukcji urządzenia, które szybko stanie się naszym podstawowym narzędziem pracy lub realizowania artystycznych pasji.