Dom i wnętrze

Mocny lakier do parkietów

Old painted wooden floor in backlight
Remont w domu to spory wydatek, który jednak ponosi się raz na kilka lub w niektórych przypadkach nawet na kilkanaście lat. Warto wiec zdecydować się na dobrej jakości materiały oraz rozwiązania, które może są trochę droższe, jednak charakteryzują się doskonałą jakością i wytrzymałością na różne czynniki zewnętrzne oraz uszkodzenia mechaniczne.

Jakie materiały będą potrzebne do remontu?
Zależnie od tego, jaki to będzie remont, takie materiały będą potrzebne. Do samego malowania wystarczy trochę farby i szpachli, która uzupełni ubytki w ścianach i innych elementach domu. Do poważniejszych remontów potrzebne będą dodatkowo gips, drewno, oraz różne farby i materiały wykończeniowe.
Mając w domu parkiet, także powinno się go odmalować lakierem. Jest to dosyć skomplikowane zadanie, które jednak przy zachowaniu pewnych zasad bez problemu można wykonać samodzielnie. Aby lakier był wytrzymały i posłużył przez wiele lat, powinno się kupić bardzo mocny rodzaj odporny na uszkodzenia i zarysowania. Nie jest to tani produkt, jednak jego zakup zwróci się dzięki wieloletniemu brakowi konieczności odświeżania podłogi w pomieszczeniach, w których ułożony jest parkiet. Nowoczesne mocne lakiery do parkietów są nietoksyczne oraz można stosować je w pomieszczeniach wewnętrznych bez konieczności wietrzenia całego mieszkania. Wystarczy uchylić okno w pokoju, w którym malowana była podłoga.
Jaki sprzęt potrzebny będzie do lakierowania parkietu i remontu w domu?
Podstawowym narzędziem, jakie będzie się wykorzystywać, jest papier ścierny lub urządzenie, którym zetrze warstwę starego lakieru, aby móc nałożyć nowy w ładniejszym kolorze i bardziej wytrzymałej powierzchni. Dodatkowo można wyposażyć się w nóż do tapet, którym będzie można oczyścić rowki pomiędzy klepkami oraz kombinerki i coś do podważania listew przyściennych. Dodatkowo warto zakupić wałek do malowania lakierem oraz pędzel.

Home renovation
Sprzęt do malowania parkietu nie jest zbyt okazały, gdyż czynności, jakie będzie wykonywać, nie są skomplikowane. Warto tylko zadbać o dokładne oczyszczenie całej powierzchni lakierowanej podłogi. Do remontu innych elementów domu przyda się m.in. wiertarka, zestaw blach do zacierania i nakładania szpachli, młotek, oraz zestaw pędzli i wałków wraz z kuwetami.

Jak zabezpieczyć odświeżone elementy, aby długo służyły?

 

Jeżeli chodzi o podłogę pomalowaną lakierem lub innym rodzajem farby, to najlepiej jest zabezpieczyć wszystkie meble specjalnym materiałem. Chodzi o nóżki mebli, które mogą porysować podłogę. Zamiast kupować w sklepie tkaninę zabezpieczającą, można użyć dużo tańszego filcu. Szczególnie ważne jest zabezpieczenie krzeseł oraz taboretów. Przesuwając niezabezpieczone meble po podłodze, z pewnością porysuje się ją. Z zabezpieczeniem w postaci naklejonego na nóżkę mebla filcu nie trzeba się obawiać zarysowań.
Inne elementy np. ściany ciężko będzie zabezpieczyć, z tego powodu bardzo ważne jest wybieranie farb, które umożliwiają zbywanie ich powierzchni oraz odpornych na tłuszcze, oraz inne zanieczyszczenia. Takie farby są o wiele droższe, jednak dzięki możliwości ich zmycia na dłużej pozostają piękne i czyste.