Aranżacja wnętrz

Mozaika, jakiej nie znałeś – wielki powrót płytek w „rozmiarze S”

W ostatnich latach obserwujemy w glazurnictwie dwa wyraziste trendy: pierwszy to wielkowymiarowe kafle stosowane w łazienkach i kuchniach mieszkań, często kładzione „na styk” (bez fugi pomiędzy płytkami), drugim jest wielki powrót mozaiki. Dziś właśnie o tym drugim.  

mozaika w łazienceZnana od starożytności, w nowoczesnym wnętrzarstwie mozaika również miała swoje wzloty popularności – na przykład w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku. Klasyczne wydanie tego typu kafelków kojarzone jest z aranżacjami rodem z PRL-u, a także… ze szpitalną salą operacyjną. Dziś kafelki w wersji mini wracają w odświeżonej odsłonie i oferują większą paletę wariantów, niż kiedykolwiek dotąd!

Sklepy z płytkami pełne są bardzo interesujących modeli płytek mozaikowych: od tradycyjnych ceramicznych kwadracików po kafelki w rozmaitych kształtach czy iskrzące się mozaiki szklane. Zaletą każdego typu mozaiki jest fakt, że nawet z tych najprostszych płytek możemy układać dowolne kombinacje, przez co wnętrze nabiera niepowtarzalnego, spersonalizowanego charakteru.

kafelki heksagonalne mozaika
kafelki mozaikowe heksagonalne Mozaiki heksagonalne, fot. www.mozaikowe.pl

Współczesne mozaiki dzielimy ze względu na surowiec, z jakiego są wykonane. I tak, wyróżniamy tradycyjne płytki ceramiczne, mozaiki szklane, kamienne, a także – rzadziej spotykane – metalowe i drewniane. Każdy z tych wariantów ma swój urok i każdy można zaaranżować w sposób niezwykle oryginalny, zwłaszcza, że wybierać możemy spośród feerii barw, struktur, a nawet kształtów. Co powiecie na kafelki z zatopionymi cząsteczkami brokatu, mozaikę odbijającą światło jak lustro, ścianę ozdobioną kolorowymi szklanymi kółeczkami albo małe płytki w kształcie heksagonów, jak te marki Raw Decor? A może układane z ceramicznych kwadracików dowolne wzory lub napisy? Granicą jest tylko nasza wyobraźnia oraz budżet, który chcemy przeznaczyć na ozdobienie ścian.

Zobacz również  Jak urządzić mały salon

Wraca również trend wykładania mozaiką całych ścian, a nawet podłóg, choć współczesne wzornictwo nie ma nic wspólnego z monotonnymi kwadracikami. Układa się więc wielokolorowe, pozornie chaotyczne kombinacje lub monochromatyczne powierzchnie o ciekawej strukturze.

płytki mozaikowe wzoryOczywiście trzeba pamiętać, ze montaż mozaiki wymaga od glazurnika więcej doświadczenia i profesjonalizmu, choć współczesne kafelki w rozmiarze S niewiele mają już wspólnego z tradycyjnym układaniem pojedynczych elementów. Dziś kupujemy kafelki w gotowych plastrach, połączone siatką z tworzywa lub specjalnym papierowym podkładem. Układanie takich plastrów nie powinno przysparzać większego problemu doświadczonemu fachowcowi, ale już tworzenie konkretnych kompozycji, takich jak przemyślane kombinacje i wzory, wymaga ogromnej precyzji i zaangażowania. Podłoże musi być idealnie równe, a warstwa kleju – wyjątkowo cienka. Tylko na starannie wyszpachlowanej zaprawą wyrównującą i wielokrotnie szlifowanej, bądź też wyłożonej płytą gipsowo-kartonową powierzchni drobne kafelki nie zapadną się i będą wyglądały estetycznie. Należy też pamiętać o wyrównaniu poziomów warstwą szpachli w przypadku, gdy łączymy mozaikę z tradycyjnymi płytkami. Pamiętajmy również o dostosowaniu spoin do fugi zastosowanej na konkretnym plastrze mozaiki, by gotowa powierzchnia była jednorodna.

Płytki mozaikowe możemy kłaść nie tylko na ścianach, ale również zastosować jako wykończenie podłogi – oczywiście w takim przypadku odpadają mozaiki szklane, które są bardziej delikatne i śliskie. Jednorodna mozaikowa aranżacja to opcja dla odważnych, wymagająca dużego wyczucia przestrzeni i estetycznej wyobraźni; bezpieczniejszym rozwiązaniem jest traktowanie mozaiki jako akcent – na przykład pionowy lub poziomy panel ścienny, który bardzo efektownie różnicuje powierzchnię i wspaniale łączy się z dużymi kafelkami.

Zobacz również  Wyroby ze srebra w twojej kuchni
mozaika w łazience
Płytki mozaikowe na podłodze, fot. www.mozaikowe.pl