Dom i wnętrze

Najlepsze drewno na meble

Meble drewniane, w przeciwieństwie do tych wykonanych z płyt meblowych, są bardzo wytrzymałe i przez wiele lat wyglądają idealnie. Poza tym, nigdy nie wychodzą z mody, a upływ czasu tylko dodaje im urody. Meble tego typu są więc inwestycją. Jakie gatunki drewna sprawdzają się najlepiej?

Najpopularniejsze gatunki drewna

Drewno jest naturalnym i uniwersalnym surowcem, dobrze wpasuje się w każdy wystrój mieszkania, zarówno skromnego, urządzonego w stylu klasycznym, jak i dużego i nowoczesnego. Najczęściej meble robi się z drewna sosnowego, które jest ładne, łatwo się impregnuje i barwi, a także ma dobre właściwości mechaniczne i fizyczne. Sosna jest najczęściej występującym gatunkiem drzewa w Polsce, więc jest łatwo dostępna. Bardzo popularnym materiałem w budownictwie jest drewno bukowe, które jest twarde, ścisłe i dobrze znosi duże obciążenia. Jednak, aby nabrało takich właściwości, konieczne jest poddanie go działaniu pary wodnej, co zabezpiecza je przed późniejszym paczeniem się i zniekształcaniem.

Najlepsze drewno na meble

Od wieków do produkcji mebli stosuje się drewno dębowe, które jest znane ze swojej twardości. Jest ono ciężkie i twarde oraz bardzo odporne na ścieranie. Ma jasny kolor, który z czasem może delikatnie ściemnieć. Kolejnym rodzajem drewna, które jest bardzo cenione ze względu na swoje właściwości, jest drewno jesionowe. Drewno jesionu jest jasnożółte i ciemne, a twardością nie ustępuje drewnu dębowemu, zachowując przy tym sprężystość. Coraz częściej w naszych domach można spotkać również meble wykonane z egzotycznych gatunków drzew. Do wyrobów mebli i fornirów chętnie stosowany jest mahoń, który ma średnią twardość, ale zachwyca swoją wyjątkową barwą. Palisander to drewno bardzo twarde, ciężkie i trudne w obróbce, a równocześnie bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych i szkodników. Ma ciepły, brązowy odcień i jest stosowane do wyrobu mebli i elementów składowych instrumentów muzycznych. Jednym z najcenniejszych i najtwardszych gatunków drewna jest heban.

Jakie drewno na różne meble?

Najważniejszy mebel w domu powinien być zrobiony z solidnego drewna. Specjaliści zalecają, by wybierać łóżko dębowe, brzozowe, mahoniowe lub bukowe. Gatunki te cechuje duża twardość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Stół może być sosnowy (lekki i jasny) lub dębowy (ten będzie cięższy i ciemniejszy). Wśród szaf i komód również rządzi sosna, ale znajdziemy również te wykonane z buku, jesionu czy orzecha. Jeśli zależy nam na solidnych, długowiecznych szafach, warto zdecydować się na dąb. Meble wykonane z tego drewna zostaną w naszej rodzinie przez wiele lat, gdyż, odpowiednio traktowane, są praktycznie niezniszczalne.

Drewniane meble są ładne i trwałe, więc nic dziwnego, że cieszą się dużym powodzeniem. Warto oszczędzać, by móc kupić piękną komodę, którą przekażemy w spadku dzieciom.