Aranżacja wnętrz, Inspiracje

Styl skandynawski we wnętrzach

Styl skandynawski we wnętrzach to jeden z tych najłatwiejszych do zaadaptowania i najlepiej rozpoznawalnych, a mimo to nadal niebanalnych trendów wnętrzarskich, który już od kilkunastu lat jest na absolutnym topie. Odkąd IKEA i autorzy kryminałów wprowadzili „modę” na Skandynawię i przybliżyli nam kulturę tych krajów, zakochaliśmy się w tamtejszym designie. Dlaczego? Ponieważ skandynawskie klimaty są idealnym złotym środkiem pomiędzy surową prostotą, nowoczesną funkcjonalnością i przytulną swojskością z nutą tradycji. Przyjrzyjmy się, jakimi środkami posługuje się skandynawska sztuka urządzania wnętrz!aranżacja pokoju

Natura

Najważniejszą inspiracją i pierwszym odniesieniem dla stylu skandynawskiego jest natura – oczywiście ta surowa, północnoeuropejska. A zatem pierwszeństwo dla jasnego, surowego drewna, naturalnych tkanin: lnu, bawełny i wełny, skromnych roślin doniczkowych, drewniane dekoracje. Wnętrze przypominające domek drwala albo rybaka jest idealnym natchnieniem 😉

Minimalizm w przyjaznym, nonszalanckim wydaniu

Styl skandynawski to prostota i minimalizm, ale nie wydaniu high-tech ani tez w ascetycznej odsłonie rodem z „zimnych” nowoczesnych apartamentów, lecz w surowym klimacie blisko natury. Minimalizm tutaj oznacza więc prostotę formy, funkcjonalność rozwiązań, surowe materiały i jasne barwy bazowe, ale wszystko to ocieplone jest nutą tradycyjnego designu inspirowanego skandynawskim folklorem, sztuką i detalami tworzącymi przyjazny, domowy nastrój (ciepłe pledy, włóczkowe pufy, wyeksponowane zbiory książek, niedbale rozrzucone gazety, mnóstwo poduszek w folklorystyczne wzory i kratę…). We wnętrzach tego typu bez zdziwienia odkryjemy rower swobodnie oparty o ścianę, zdjęcia przypięte po prostu klipsami do rozciągniętego wzdłuż ściany drutu czy lampę w kształcie „gołej” żarówki. Dzięki takim kontrastom przestrzeń z jednej strony sprawia wrażenie czystej, spokojnej i niezwykle uproszczonej, z drugiej zaś wyraźnie odczuwalna jest tu pewna nonszalancja, klimat „kontrolowanego chaosu”, miłego rozgardiaszu, który jednak nie ma nic wspólnego z bałaganem i bezładem. Dzięki temu wnętrza skandynawskie są swoiście autentyczne, panuje w nich energia codziennego funkcjonowania i zdrowego, aktywnego stylu życia blisko natury. W kuchniach w tym klimacie często spotykamy elementy wręcz rustykalne, które w uroczy sposób tworzą rodzinną, swojską atmosferę daleką jednak od klasycznej estetyki „babcinej kuchni”, a to z kolei dzięki nowoczesnej i prostej bazie (zaawansowany technologicznie sprzęt kuchenny, współczesne akcesoria, higieniczna biel ścian, proste formy).

Zobacz również  Mozaika, jakiej nie znałeś - wielki powrót płytek w "rozmiarze S"

Kolorystyka

Wnętrza inspirowane stylem skandynawskim to przede wszystkim wrażenie jasności, przestrzeni i naturalnej świeżości. Dominują barwy neutralne, raczej chłodne: biel, beż, szarość, kolor gołębi, skontrastowane z ciepłem naturalnego drewna (jasna sosna, miodowy buk) oraz, bardzo często, mocnym akcentem kolorystycznym: grafitem, czerwienią, granatem, pomarańczem, a w bardziej współczesnym i ekscentrycznym wydaniu także i bardziej odważnym (żółć, intensywny róż). Charakterystyczne są podłogi z desek wykończonych matowym lakierem lub białą bejcą, spod której przebija delikatnie rysunek słojów.

Funkcjonalne rozwiązania

Sprytne rozwiązania w zakresie przechowywania rzeczy, pomysłowe choć proste konstrukcje mebli i praktyczny sposób ich użytkowania – dla wielu z nas to wręcz symbol skandynawskiego wnętrzarstwa. I słusznie – funkcjonalność jest tu na pierwszym miejscu.

Przestronność

Ilość sprzętów ograniczona do tych najbardziej niezbędnych, podstawowych, brak bibelotów, przewaga jasnych barw, które optycznie powiększają wnętrza, duże, nie osłonięte firanami i zasłonami okna (zwykle stosuje się ascetyczne rolety) – to wszystko tworzy wrażenie przestronności nawet w niewielkich i dość niskich wnętrzach. Dlatego taka estetyka sprawdza się świetnie zarówno w dużych domach, jak i w standardowych mieszkaniach w bloku – wystarczy tylko odpowiednio ją zaaranżować. Uniwersalność i wszechstronność stylu skandynawskiego potęguje jego bezpretensjonalny charakter, dzięki któremu w bardzo wdzięczny sposób zaadoptuje się w większości warunków, nawet tych pozornie dalekich od wizji przestronnego domku na fiordach.

Zobacz również  Marsala- kolor idealny na jesień. Jak wykorzystać jego potencjał we wnętrzach?