Aranżacja wnętrz

Wybieramy meble do przedpokoju

 
meble w przedpokoju
 

 

Przedpokój to niewielka przestrzeń, łącząca wiele sprzeczności. Musi spełniać kilka funkcji, choć jest zwykle niewielki, musi mieścić wiele rzeczy, choć jest ciągiem komunikacyjnym i powinno się móc przez niego swobodnie przejść, nie ma tu miejsca na wielkie aranżacje, ale musi od wejścia pokazać gościom, jaki jest nasz dom i wystrojem korespondować z resztą mieszkania. To dość spore zamieszanie, jak na przedpokój, prawda? Spokojnie, doradzamy jak wybrać meble do przedpokoju i sprytnie je zaaranżować, by od wejścia było spektakularnie i wygodnie.

Czego będziesz potrzebować

Aby odpowiednio dobrać meble do przedpokoju i stosowne dodatki czy akcesoria, trzeba sobie najpierw zdać sprawę z tego, jakie funkcje on pełni. Otóż jest z pewnością miejscem, gdzie zostawiamy odzież wierzchnią, buty czy parasol – czyli szatnią. Jest też domowym centrum dowodzenia i logistyki – tu zostawiamy klucze, często też siatki na zakupy, potrzebne przy wyjściach przedmioty np. kluczyki do samochodu, portfel, dokumenty. Jest też przebieralnią – tu stylizujemy się przed wyjściem, zakładamy buty, sprawdzamy w lustrze czy wszystko jest na swoim miejscu. Wreszcie tu witamy gości, ale też pewnie przechodzimy tędy nawet sto razy dziennie.

Z założenia zatem potrzebujemy: szafy lub szafki na kurtki, szafki na buty, półek na dodatki – szaliki, chusty, kapelusze czy parasol, miejsca do siedzenia przy zakładaniu butów, stolika na niezbędne drobiazgi zabierane tuż przed wyjściem. Trochę dużo, jak na taką małą przestrzeń, prawda? Trzeba więc trochę pomysłu i sprytu.

Jak wybrać odpowiednie meble do przedpokoju

Żeby pomieścić tak wiele na tak małej przestrzeni, należy łączyć funkcje wybranych mebli. Jeśli dysponujesz naprawdę niewielką przestrzenią, zdecyduj się na kompaktowość wybranych elementów. I tak szafka na buty może stać się też ławeczką do zakładania obuwia, albo komodą, na której stanie koszyk na drobiazgi i nad którą zawiśnie mała szafka na klucze wszystkich domowników.

Przedpokój jest wąskim korytarzem i nie możesz sobie pozwolić, by cokolwiek stało na wierzchu, bo będzie to groziło permanentnym bałaganem i chaosem i ryzykiem wypadków? Zdecyduj się na wysoką i wąską szafę z wieszakami, albo na zabudowaną po sufit szafę na wymiar, za której drzwiami schowasz wieszaki, póki na buty, a pod sufitem zyskasz miejsce na chowanie sezonowych dodatków – szali, czapek czy dużych toreb.

Jeśli Twój przedpokój jest w miarę chociaż przestronny, warto dodać mu nieco charakteru. Świetne wrażenie zrobi wysoki smukły stoliczek z kwiatem w doniczce – wywoła natychmiastowe wrażenie ciepłego domu i pozytywnej energii. Nad nim zawisnąć może wieszak na klucze czy kalendarz  z terminami zajęć wszystkich domowników. Producenci mebli wciąż też proponują nowe rozwiązania, a jednym z nich są przytwierdzone do ściany krzesła, których siedziska składają się, przylegając do ściany.

Pomysłów i rozwiązań  na pojemny, a przy tym czysty i funkcjonalny przedpokój jest mnóstwo. Należy przy tym pamiętać, aby funkcjonalność łączyć z dobrym smakiem, nie przeładowywać przestrzeni i postarać się, by naturalnie łączyła się ona z resztą naszego domu.