Dom i wnętrze

Czy można mieć kominek w mieszkaniu?

Mieszkańcy domów i mieszkań robią wszystko, aby zapewnić sobie jak najbardziej komfortowe warunki i odpowiednią estetykę wnętrz. W tym celu wiele osób zastanawia się nad możliwością montażu kominka, pieca wolnostojącego czy też kozy. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to niemożliwe, jednak okazuje się, że można posiadać taki element w mieszkaniu pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

Warunki, które trzeba spełnić

Wielu ludzi montuje piece i kominki ze względów praktycznych, a także estetycznych, ponieważ cegły na komin mogą doskonale współgrać z innymi elementami wystroju wnętrz. Ogólna zasada mówi, że piece wolnostojące czy też kominki z otwartym paleniskiem lub wkładem kominkowym mogą być montowane w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych posiadających zabudowę zagrodową, budynkach rekreacji indywidualnej oraz w budynkach wielorodzinnych, które są niskie, a ich maksymalna wysokość to 12 metrów nad poziomem terenu. Cegły na komin mogą być zamawiane również przez mieszkańców domów wielorodzinnych posiadających do 4 kondygnacji nadziemnych (oczywiście obowiązuje tutaj zasada 12 metrów).

Pomieszczenie, w którym planowany jest montaż kominka powinno charakteryzować się właściwą kubaturę wynikającą ze wskaźnika 4 m3/kW mocy grzewczej kominka i jej wartość nie może być mniejsza niż 30 m3. Konieczne jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji pomieszczenia oraz musi istnieć możliwość podłączenia kominka lub pieca do właściwego przewodu kominowego (średnica 0,15 – 0,18 m w zależności od wielkości paleniska). Do paleniska należy również zapewnić odpowiedni dopływ powietrza 10 m3/h na każdy 1 kW mocy nominalnej kominka z obudową zamkniętą. W przypadku obudowy otwartej, prędkość przepływu powietrza w komorze spalania nie może być mniejsza niż 0,2 m/s. Warto dodać, że stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

Zobacz również  Linia, spray czy nakładanie płaskie? Jak wybrać pistolet ręczny?

Zadania kominków w mieszkaniachkominek w mieszkaniu

Podstawowym zadaniem kominków jest zapewnienie odpowiedniej ilości ciepła, jednak nie należy zapominać o walorach estetycznych. Cegły na komin potrafią być nie tylko solidne i stanowić odpowiednie zabezpieczenie kominka, ale również wyglądają atrakcyjnie i w świetny sposób współpracują z innymi elementami wystroju wnętrz, kolorami ścian, itp. Wstawiając do mieszkania kominek, warto więc wybrać cegły na komin w kolorach i wzorach, które będą dobrze zgrane z resztą pomieszczenia. Estetyka i trwałość to najważniejsze cechy takich elementów.

Na szczęście na terenie Polski działa wiele sklepów oferujących cegły na komin oraz inne produkty związane z kominkami i piecami wolnostojącymi dedykowanymi do mieszkań. Oferta sklepów jest szeroka i każdy znajdzie w niej produkty spełniające konkretne oczekiwania. Wiele takich punktów sprzedaży oferuje wspomniane wyżej elementy za pośrednictwem wygodnych systemów sprzedaży internetowej, więc porównania produktów i zakupów można dokonać bez konieczności wychodzenia do sklepu, a zamówione towary zostaną dostarczone pod adres wskazany przez kupującego.