Porady Budowlane

Czym lakierować drzwi drewniane?

Zastanawiasz się w jaki sposób pomalować drzwi, aby móc cieszyć się pięknym domem i długotrwałymi efektami? Co wybrać, aby drewno nie utraciło swojego wyglądu i było odporne na zarysowania? Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego lakieru do drzwi drewnianych.

Co musisz wiedzieć przed nałożeniem lakieru?

Niemal każdy stając przed dylematem wybrania odpowiednich drzwi do swojego domu decyduje się na drewno. To dość popularny surowiec, który wymaga regularnych czynności pielęgnacyjnych i wiedzy o odpowiedniej konserwacji. Jedną z jego wad jest podatność na warunki atmosferyczne, dlatego drzwi drewniane wymagają okresowego szlifowania i odświeżania przy pomocy specjalnych substancji. Po zakończonym samodzielnym szlifowaniu i wstępnym wyrównywaniu powierzchni warto wybrać odpowiednie lakiery podkładowe, które pomogą zabezpieczyć drzwi przed utratą koloru i sprawią, że nałożenie kolejnej warstwy lakieru będzie prostsze. Wybierając lakiery do drewna warto zwrócić uwagę na ich właściwości, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości poprosić o pomoc doświadczonego sprzedawcę. Przed nałożeniem lakieru trzeba pamiętać o dokładnym zabezpieczeniu zamków, a także dokładnym oszlifowaniu drzwi i usunięciu zbędnego pyłu. Dopiero po takich czynnościach należy zdecydować się na nałożenie pierwszej warstwy lakieru podkładowego, który pomoże nam w równomiernym rozprowadzeniu lakieru nawierzchniowego.

Zobacz również  Ekspertyzy PPOŻ a przepisy

Jaki lakier do drzwi drewnianych wybrać?

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem są dedykowane lakiery zewnętrzne. Szczególnie jeśli mamy zamiar odświeżyć wejściowe drzwi i szukamy odpowiedniego preparatu, który ochroni drewno przed czynnikami zewnętrznymi i utratą naturalnego koloru. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się emalie alkidowe, które w stosunku do tradycyjnych farb akrylowych wykazują większą trwałość. Niektóre z nich charakteryzują się efektownym połyskiem i są odporne na działanie wody, a także pomagają w tworzeniu specjalnej warstwy nawierzchniowej. Ciekawostką jest to, że taka farba jest też odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne, dlatego jest bardzo popularna. Wybierając lakiery wewnętrzne do drzwi warto zwrócić uwagę na siłę krycia, wydajność preparatu, a także trwałość koloru. Mając na uwadze efekty końcowe dobrym rozwiązaniem będzie wybranie profesjonalnych narzędzi do malowania, które są najczęściej rekomendowane, aby równomiernie rozłożyć lakier na całej powierzchni. Zanim zdecydujemy się na finalne malowanie drzwi drewnianych powinniśmy upewnić się, że są wystarczająco suche. Dopiero po dokładnym sprawdzeniu powierzchni, należy nałożyć wybrany preparat i przystąpić do kolejnego malowania. Na rynku mamy dostęp do wielu produktów takich jak: farby olejne, lakierobejce i bezbarwne lakiery. Wszystko zależy od naszych oczekiwań i rodzaju drewna, więc należy poświęcić dużo czasu na wybranie stosownej substancji.