Porady Budowlane

Jak chronić drewno w ogrodzie zimą?

Meble ogrodowe, altany, dodatki i inne drewniane elementy w ogrodzie, warto odpowiednio zabezpieczyć przed zimowymi, niskimi temperaturami i nieprzewidzianymi warunkami atmosferycznymi.

Dlaczego zimą szczególnie warto dbać o drewno? Jak odpowiednio zabezpieczyć drewniane elementy w ogrodzie? W czym może nam pomóc olej i bejca do drewna? Zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym podajemy kilka praktycznych wskazówek i porad dotyczących ochrony drewna zimą.

Zimą drewno w ogrodzie może ulec zniszczeniu

Zimą drewno  jest szczególnie narażone na negatywne działanie niskiej temperatury, wilgoci i opadów śniegu. Często jest to powodem licznych uszkodzeń drewnianych elementów w ogrodach. Niezabezpieczone drewno może ulec szybkiemu zniszczeniu oraz stracić swoje walory i właściwości użytkowe. Co więcej, zimą drewno może też szybciej butwieć i próchnieć, a to sprzyja pojawieniu się pleśni i grzybów. Tym niepożądanym procesom łatwo można jednak zaradzić.

Aby cały rok cieszyć się estetyką i użytecznością drewnianych mebli i innych elementów w swoim ogrodzie, warto odpowiednio wcześniej pomyśleć o ich właściwym zabezpieczeniu.

Czym zabezpieczyć drewno na zimę?

Jeśli w naszym ogrodzie są takie elementy jak: altana, taras, płoty, meble i inne elementy, których nie możemy przenieść na zimę do domu, to należy użyć odpowiedniego środka, który pomoże nam zabezpieczyć powierzchnię drewna przed mrozem i wilgocią.bejca do drewna

Zobacz również  Wentylacja w łazience - nie bagatelizuj!

W procesie zabezpieczania drewna pomocne są specjalne oleje do drewna. Kolejnym preparatem do impregnacji drewna, którego możemy użyć, jest bejca do drewna lub lakierobejca, czyli specjalne impregnaty, które wyrównują koloryt i poprawiają wygląd drewna. Można również wykorzystać lazury do drewna, które tworzą na powierzchni ochronną powłokę.

Wspominane preparaty mają wiele pozytywnych właściwości: zabezpieczają przed działaniem wilgoci i promieni UV, wypełniają powierzchnię drewna i chronią je przed uszkodzeniami wywołanymi mrozem, opadami i topnieniem śniegu oraz nadają estetyczny wygląd drewnianym elementom ogrodowym.

Pamiętaj o właściwej technice zabezpieczania drewna

Kluczem do właściwego zabezpieczenia drewnianych elementów w ogrodzie jest wykonanie tego procesu w odpowiedni sposób. Malowanie drewna olejem lub bejcą do drewna powinno się odbywać w temperaturze dodatniej tj. minimum 5 stopni powyżej zera. Najlepiej nie wykonywać tego procesu gdy jest duża wilgotność powietrza, wieje silny wiatr lub pada deszcz.

Równie ważne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni drewnianych, które będziemy traktować preparatami. Przed malowaniem należy wyczyścić, osuszyć, zmatowić i wygładzić powierzchnię. Jeśli w ten sposób przygotujemy nasze drewno i będziemy je zabezpieczać w odpowiednich warunkach atmosferycznych, to z pewnością cały proces zakończy się sukcesem. Co ważne, jeśli w naszych meblach i innych drewnianych elementach będą jakieś ubytki lub butwiejące części, to należy je uzupełnić lub usunąć przed malowaniem. Oleje, bejce do drewna i wszelkie inne preparaty należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdziemy na opakowaniu.

Zobacz również  Nowoczesna farba lateksowa