Dom i wnętrze

Jak malować lakierobejcą?

Właściwe zabezpieczenie drewna przed szkodliwymi czynnikami pozwoli nam cieszyć się długo pięknem mebli ogrodowych, desek tarasowych czy okiennic. Konserwowanie drewna jest bardzo łatwe i można wykonywać je samodzielnie, szczególnie jeśli wybierzemy uniwersalny preparat, jakim jest lakierobejca. O czym należy pamiętać przy jej nakładaniu?

Tajniki malowania lakierobejcą

Zapewnienie drewnu ochrony za pomocą lakierobejcy nie wymaga specjalnych przygotowań, lecz jeżeli chcemy własnoręcznie pomalować drewniany przedmiot, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Nie sztuką jest bowiem naniesienie grubej warstwy preparatu, która będzie długo schła i może sprawić, że uzyskany kolor będzie różnił się od tego z opakowania. Kluczem do sukcesu jest więc nakładanie cienkich powłok i ich dokładne rozcieranie tak, aby cała powierzchnia została równomiernie pokryta preparatem. Pamiętajmy, że cienkie warstwy zapewnią lepszą ochronę drewnu, a tym samym wydłużą jego żywotność, warto więc poświęcić trochę czasu na ich staranne naniesienie.

Malowanie krok po kroku

Pierwszym etapem powinno być odpowiednie przygotowanie drewna – musi ono być suche i czyste. Jeżeli jego powierzchnia jest chropowata, możemy wcześniej zwilżyć ją mokrą gąbką, a następnie zeszlifować za pomocą papieru ściernego i usunąć pył. Warto powtórzyć tę czynność także przed nałożeniem drugiej warstwy lakierobejcy.

Zobacz również  Jaki telewizor do 3000 zł? Ranking 2022

Następnie wybierzmy takie ułożenie przedmiotu, aby zminimalizować powstanie zacieków. Jeżeli więc zamierzamy pomalować drzwi, ułóżmy je poziomo na przykład na dwóch deskach lub krześle, dzięki temu łatwiej nam będzie równomiernie pokryć je preparatem.

Lakierobejca jest dostępna w formie płynnej i nie wymaga od nas podejmowania żadnych dodatkowych działań w celu łączenia składników. Ważne jest jednak jej dokładne wymieszanie zarówno przed rozpoczęciem malowania, jak i w trakcie nakładania kolejnych warstw.

Możemy nakładać preparat za pomocą pędzla, wałka lub gąbki. Niezależnie od tego, które narzędzie wybierzemy, pamiętajmy o tym, by nanosić cienką warstwę preparatu i za każdym razem równomiernie ją rozprowadzać po powierzchni drewna. Aby uzyskać pożądane efekty, możemy po upływie kilku minut zebrać nadmiar lakierobejcy suchym pędzlem lub wałkiem, usuwając ewentualne smugi.  Czas schnięcia i utwardzania się preparatu wynosi 12 godzin, dopiero po ich upływie możemy w analogiczny sposób nałożyć drugą warstwę lakierobejcy. Czasami istnieje konieczność pokrycia drewna także trzecią powłoką, jej nałożenia nie musimy już jednak poprzedzać szlifowaniem.

Lakierobejca umożliwia samodzielne konserwowanie drewna, ponieważ jej nakładanie jest bardzo łatwe, a przy tym może dostarczać ogromnej satysfakcji. Za własnoręcznym nanoszeniem preparatu przemawia też brak kosztów robocizny oraz możliwość podejmowania na bieżąco decyzji o tym, ile warstw preparatu będzie potrzebnych, by uzyskać upragniony kolor.

Zobacz również  Bezpieczeństwo przy zakupie mebli online