Dom i wnętrze, Porady Budowlane

Jak zaplanować elektrykę w domu?

Rozplanowanie instalacji elektrycznej zarówno w mieszkaniu, jak i w domu jednorodzinnym to poważne przedsięwzięcie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale również dokładnego przemyślenia wszystkich aspektów związanych z korzystaniem z instalacji.

Rozplanowanie elektryki – wygoda i bezpieczeństwo

Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że każda instalacja elektryczna stworzona jest z najróżniejszych przewodów, charakteryzujących się odmiennymi przekrojami oraz grubościami, które następnie umieszczane są zarówno w podłogach, jak i sufitach. W tym pozornym nieporządku można jednak odnaleźć harmonię.

Zobacz: https://laseratl.com.pl/

Wszystkie spośród zainstalowanych przewodów w pewnym momencie tworzą większe grupy i razem łączą się z tablicą rozdzielczą. Z miejscem, gdzie są one odpowiednio chronione dzięki bezpiecznikom. Należy pamiętać, że wysokiej jakości instalacja elektryczna to ta, która jest założona nie tylko w sposób bezpieczny, ale również w sposób, który umożliwia jej swobodne użytkowanie.

Gniazdka i oświetlenie w pokoju

Jedną z najważniejszych kwestii, która musi być rozważona podczas projektowania instalacji elektrycznej jest odpowiednie rozmieszczenia gniazdek oraz oświetlenia. W przypadku oświetlenia należy pamiętać, w każdym pokoju powinno być umieszczone oświetlenie główne, które zakładane jest w centralnej części sufitu. Jeżeli mamy do czynienia z większą przestrzenią można zastanowić się nad umieszczeniem dwóch źródeł światła w dwóch odmiennych częściach pomieszczenia. Ważne jest, aby oświetlały one dokładnie taką samą powierzchnię. O czym jeszcze warto pamiętać w przy planowaniu elektryki w pokoju ?

Zobacz również  Tikkurila Optiva 3 Ceramic – niezniszczalna farba do zadań specjalnych

Oprócz oświetlenia głównego konieczne jest rozplanowanie miejsca, w którym postawiona zostanie podłączona do gniazdka m.in lampa robocza. Posłuży ona do oświetlenia m.in. biurka lub deski do prasowania.. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie gniazdka elektrycznego w odległości od 50 do 100 cm od rogu pokoju. Jest to miejsce, w którym najczęściej występuje zapotrzebowanie na prąd elektryczny do podłączenia lampy biurkowej, czy też sprzętu. W przypadku niewielkiego pomieszczenia, nie przekraczającego 20m2 wystarczy zamontować do trzech gniazdek elektrycznych

Gniazdka i świetlenie w kuchni

Warto mieć na uwadze, że wszystkie elementy instalacji elektrycznej kupić można w hurtowni elektrycznej online Laser ATL. Planując rozmieszczenie gniazd oraz oświetlenia w domu jednorodzinnym, czy też w mieszkaniu nie wolno zapomnieć o dokładnym przemyśleniu ich położenia w kuchni. W przypadku kuchni jedną z najistotniejszych kwestii jest zadbanie o odpowiednie oświetlenie robocze.

Jeżeli mamy do czynienia z kuchnią z wyspą najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie oświetlenia dokładnie nad nią. W klasycznej kuchni należy zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie robocze w postaci lampek LED lub świetlówek, które instalowane są nad blatem. W przypadku rozmieszczenie gniazdek warto mieć na uwadze, że w kuchni sprawdzą się one najlepiej przy blatach. Dzięki temu łatwo podłączymy mały sprzęt AGD. Ponadto należy zaplanować gniazdka, do podłączenia dużego sprzętu AGD jak lodówka lub zmywarka.

Zobacz również  Jakie kolory wybrać do pokoju dziecka?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *