Dom i wnętrze

Jakie kolory wybrać do pokoju dziecka?

Róż dla dziewczynki, błękit dla chłopca – to odpowiedź, która najczęściej nasuwa się podczas przygotowań pokoju dla dziecka. Warto jednak odejść od typowych motywów i dopasować kolor pomieszczenia zarówno do własnego gustu, jak i tego, co lubi nasza pociecha. Spokój i delikatność? A może pełnia barw i wrażeń? Dobierając kolory, pamiętajmy również, że oprócz walorów estetycznych, wpływają one na nastrój, emocje, a także zachowanie dziecka.

Kolory uniwersalne i dopasowane do wieku

Decydując się na pomalowanie dziecięcego pokoju, trzeba uwzględnić nie tylko nasze preferencje, ale także wiek dziecka lub to, co lubi najbardziej. Malując pokój dla niemowlaka, warto pamiętać, że do 3 roku życia, nie widzi on barw pastelowych. Dlatego, jeśli chcemy, aby dostrzegł różne kolory na ścianach – zdecydujmy się na odcienie intensywne i wyraziste oraz kontrasty. Sprawdzą się zatem zestawienia takie jak biel i błękity czy zieleń i żółcie. Pamiętajmy też, że wybór koloru do pokoju niemowlaka to nie jest decyzja ostateczna. Gdy dziecko podrośnie, warto zmienić kolor pomieszczenia według jego preferencji. Dopasowanie kolorów, które będą dominować w pokoju dziecięcym, powinno być przemyślanie oraz dostosowane do charakteru i temperamentu pociechy. Jeśli jednak preferencje dziecka nie są na tyle sprecyzowane, z pomocą może przyjść psychologia barw. Według niej kolory zielone i białe – uspokajają, błękity koją nerwy, a odcienie żółtego pobudzają umysł i sprzyjają koncentracji.

Zobacz również  Jakich sztućców używać przy deserze?

Kolory do pokoju dziewczynki

Jeśli chcemy nadać delikatny charakter pokojowi dziewczęcemu, różowy nie musi być jedynym rozwiązaniem. Oczywiście, jeśli wasze preferencje skłaniają się ku jasnoróżowym brawom – nic nie stoi na przeszkodzie, róż nastraja optymistycznie, jest ciepły i serdeczny, więc będzie to równie dobry wybór. W przypadku gdy decyzja pada na inne pastelowe kolory, warto wziąć pod uwagę biel, beże i błękity. Są to kolory, które uspokajają i relaksują, a także sprawiają, że wnętrze staje się bardziej przytulne. Jeśli jednak chcemy, aby pokój naszego dziecka był częścią baśni lub namiastką bajki – odważmy się wybrać wyraźne odcienie takie jak fiolet czy pomarańczowy. Dobierając do nich odpowiednie dodatki, sprawimy, że pokój dziecka pobudzi jego wyobraźnię.

Kolory do pokoju chłopca

W pokoju chłopca warto umieścić odcienie zieleni. Pastelowa, miętowa zieleń i wyraźne trawiaste kolory stanowią idealne połączenie barw dla małego i energicznego urwisa. Kolory, które równie dobrze sprawdzą się w połączeniu z odcieniami zieleni to biel, błękity czy nawet szarości. Nie bójmy się używać czarnych farb – mogą one stanowić wyraźny dodatek do pokoju pomalowanego w jasnych barwach. Zestawienie bieli z czarnymi elementami tworzy ciekawy kontrast i sprawia, że pokój nabiera zupełnie innego klimatu. Popularnym połączeniem jest także czerń i żółć. Warto zwrócić uwagę na to, co najbardziej interesuje naszą pociechę. Jeśli fascynuje go świat przyrody – postawmy na zieleń. Pomalujmy pokój jasnym kolorem i dodajmy do niego zielone akcenty. Jeśli woli świat gier komputerowych użyjmy farb neutralnych, np. szarości i połączmy je z drobnymi akcentami żółtego, pomarańczowego i niebieskiego.

Zobacz również  Rodzaje gwintów w żarówkach