Dom i wnętrze

Jakie meble do kuchni – z drewna, płyty mdf, fornirowane?

Aranżując przestrzeń kuchenną, przede wszystkim będziemy musieli wybrać odpowiednie meble. Będziemy musieli zastanowić się, czy chcemy szafki wykonane z drewna, płyty pilśniowej czy może mdf. Poza tym, możemy wybrać fronty matowe lub w połysku. Który materiał jest najlepszy na meble kuchenne?

Z czego powstają meble do kuchni?

Meble kuchenne można robić z wielu różnych materiałów, a na niewidoczne elementy korpusów szafek używa się laminowanej płyty wiórowej, na bardziej widoczne (ścianki boczne, regały otwarte) foliowanej płyty MDF albo fornirowanej płyty wiórowej. O estetyce, stylu i trwałości kuchennej zabudowy decydują fronty mebli kuchennych, więc to im poświęca się najwięcej uwagi. Robi się z drewna, płyt drewnopodobnych oraz szkła. W przypadku drewna najczęściej jest to drewno gatunków liściastych, np. dąb czy buk. Do produkcji mebli używa się też m.in. drewna sosnowego, olchowego i brzozowego. W celu zabezpieczenia frontów drewnianych nakłada się na nie lakier lub wosk. Czasami tańsze drewno (np. sosnowe) się bejcuje, by przypominało droższe. Bardziej eleganckim rozwiązaniem jest pokrycie go fornirem szlachetniejszego gatunku. Drewno pod wpływem dużych zmian wilgotności może pękać i się wypaczać. Zabezpieczenie powierzchni spowalnia ten proces, ale go nie eliminuje.

Zobacz również  O czym należy pamiętać przy malowaniu elewacji?

Z czego jeszcze robi się meble kuchenne?

Bardzo popularnym materiałem na meble jest płyta wiórowa, które jest stosunkowo tania, a występuje w wielu kolorach i wzorach. Bywa laminowana, foliowana, fornirowana lub lakierowana. Trwałość płyty zwiększa jej lakierowanie. Płyta wiórowa jest krucha, więc nie wycina się w niej skomplikowanych wzorów, a zrobione z niej drzwi mają proste kształty, bez zaokrągleń i żłobień. Płyta MDF ma twardość porównywalną do litego miękkiego drewna, a pokrywana jest folią PCW, melaminą, lakierem lub fornirem z naturalnego drewna. MDF jest tańszy od drewna, trwały i odporny na wilgoć, więc często robi się z niego meble. Daje się łatwo formować, dlatego drzwiczki mogą mieć dekoracyjne żłobienia czy wygięcie. W niektórych meblach do kuchni montuje się szkło, które osadza się w ramkach z aluminium lub drewna, jednak dziś całkowicie szklane fronty nie należą już do rzadkości. Szkło może być przejrzyste lub mleczne, barwione lub lakierowane, a nawet w formie witrażu.

Wykończenie powierzchni mebli kuchennych

Płyty drewnopochodne pokrywa się fornirem, tworzywami sztucznymi albo lakierem. Naturalnie wygląda fornir, który zachowuje typową dla drewna niejednolitość faktury, przebarwienia i sęczki. Dużo mebli do kuchni pokrywa się laminatem. Jest to tworzywo, które nie daje się kształtować pod wpływem temperatury. Pokrywa się nim zatem tylko powierzchnie gładkie. Jest łatwy w utrzymaniu, dość trwały, a jego kolor i wzór nawet pod wpływem słońca nie ulega zmianie. Trwałe jest pokrycie frontów folią PCW, którą powleka się meble na ciepło, więc nie ma obawy, że folia odklei się pod wpływem wody. Taka płyta jest łatwa do czyszczenia, odporna na zarysowania i uszkodzenia.

Zobacz również  Porównanie Tork Coreless Mid-Size z tradycyjnym papierem toaletowym z rolką - co sprawia, że ​​jest lepszy?

Meble kuchenne mogą być wykonane z wielu materiałów, a wybieramy te, na które na stać. Zanim zdecydujemy się na zakup, odwiedźmy kilka sklepów i zapytajmy o szczegóły, by dobrze ocenić jakość zabudowy.