Porady Budowlane

Jakie są etapy budowy domu?

Każdy, kto przymierza się do budowy domu ma swój własny pomysł na niego, ale pewne etapy i tak będzie musiał przejść. Na pewno nie ominie go przygotowanie planu, załatwienie pozwoleń, położenie dachu czy tynki elewacyjne na zewnętrzne ściany. Warto zatem wiedzieć, jakie kroki będą do podjęcia i jak się do nich przygotować, wtedy cała inwestycja przebiegnie szybko, sprawnie i bez żadnych niespodzianek.

Formalności

Wbrew pozorom jest to jeden z ważniejszych, jeśli nie najważniejszy etap budowy. Przed przystąpieniem do prac należy zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty, zgody i zezwolenia, a niejednokrotnie może to zająć sporo czasu. Pierwszy krok to zakup planu budynku, określającego jak będzie on wyglądał, jaki będzie miał rozkład i jak zostanie wykończony ( rodzaj i kolor dachówki, tynki elewacyjne, rozmieszczenie drzwi i okien ). Gotowy plan to podstawa do tego, żeby się ubiegać o pozwolenie na budowę, do wniosku należy jeszcze dołączyć decyzję i warunkach zabudowy, warunki dostawy mediów oraz mapę sytuacyjno-wysokościową. Na wydanie decyzji czeka się około dwóch miesięcy, i dopiero po tym można przystępować do wszelkich prac.

 

Przygotowanie placu budowy

Lecz zanim się je rozpocznie, to konieczne będzie przygotowanie placu budowy. Często ten etap nazywa się stanem zerowym, a obejmuje on między innymi ogrodzenie działki, wyrównanie terenu oraz wyznaczenie dokładnego położenia budynku przez uprawnionego geodetę. Mając już to wszystko można wreszcie zaprosić ekipę budowlaną, na samym początku zajmie się ona wykopaniem miejsca pod fundamenty, ich wylaniem oraz dokładnym zabezpieczeniem przed wilgocią.

Zobacz również  Popularne systemy ociepleń stosowane przy wykończeniu

budowa domu

Stan surowy otwarty

Po wylaniu fundamentów przychodzi czas na stawianie całej konstrukcji. To wtedy właśnie najszybciej widać postępy, ale też i ubywające w portfelu pieniądze, gdyż etap ten jest najbardziej kosztowny. Prace najlepiej rozpocząć po zakończeniu zimy, odpowiednio wcześnie zamawiając sobie fachowców i kompletując materiały budowlane. Doprowadzenie budowy do stanu surowego otwartego to przede wszystkim postawienie wszystkich ścian, wylanie stropów i schodów. W celu zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi konieczny także będzie dach – przygotowanie całej więźby oraz pokrycie jej dachówką czy blachą także zaliczane jest do tego etapu.

 

Stan surowy zamknięty

Instalacje gazowe, elektryczne i wodno-kanalizacyjne, montaż drzwi zewnętrznych oraz okien – to wszystko czeka inwestora na kolejnym etapie, czy doprowadzeniu do stanu surowego zamkniętego. Po wykonaniu tych wszystkich prac  budynek będzie zabezpieczony przed zimą, a jednocześnie gotowy do prac wykończeniowych. Przy instalacjach istotny jest ich odbiór, musi to być zrobione przez uprawnionych specjalistów. Mając już zamkniętą sprawę budowy można powoli myśleć o dalszych etapach, a przede wszystkim zacząć gromadzić materiały wykończeniowe, takie jak podłogi, instalacje sanitarne i kuchenne, tynki wewnętrzne oraz tynki elewacyjne.

 

Prace wykończeniowe

Dla wielu jest to najprzyjemniejszy okres budowy domu, bo wreszcie zaczyna on nabierać wymarzonego kształtu. Pracy będzie tu bez liku, zaczynając od wylewek i gładzi na ścianach, poprzez wykończenie łazienki i kuchni, a kończąc na położeniu podłóg, powieszeniu lamp i zamontowaniu drzwi. Równolegle z wnętrzem warto też zadbać o zewnętrzną stronę budynku. Dobrze dobrany tynk elewacyjny nie tylko zapewni elegancki wygląd, ale też zabezpieczy budynek na wiele lat.

Zobacz również  Szpachlowanie