Dom i wnętrze

Malowanie drewna – co to daje?

Wykonane z drewna elementy z czasem ulegają zniszczeniu, bez względu na to, czy znajdują się na zewnątrz czy wewnątrz. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie drewna przed destrukcyjnym działaniem szkodników, czynników atmosferycznych i wilgoci jest impregnacja za pomocą specjalistycznych preparatów. Co daje zastosowanie bejcy, lakierobejcy lub lakieru? W jaki sposób preparaty te chronią drewno przed zniszczeniem?

Jakie właściwości mają impregnaty do drewna?

Każdy impregnat do drewna ma nieco inne właściwości, dlatego przed zakupem warto się z nimi zapoznać. Bejca służy przede wszystkim barwieniu drewna. Preparat wnika głęboko w strukturę drewna, ale zachowuje widoczność słojów. Bejce można podzielić na kilka rodzajów:

– nitro – barwią jednorodnie, szybko schną,

– rozpuszczalnikowe – są odporne na światło, szybko schną,

– pigmentowe – pozwalają uzyskać różnorodne efekty kolorystyczne,

– zewnętrzne – chronią drewno przed promieniowaniem UV, sinizną i zgnilizną.

Lakiery stosowane są przede wszystkim w celu zabezpieczenia drewna przed czynnikami zewnętrznymi. Lakiery wodne są mniej trwałe, dlatego stosuje się je we wnętrzach. Lakiery rozpuszczalnikowe są wytrzymalsze, ale znacznie dłużej schną – ze względu na intensywny zapach nadają się przede wszystkim do elementów drewnianych znajdujących się na zewnątrz.

Zobacz również  Poznaj główne korzyści z ocieplania domu!

Lakierobejce łączą właściwości bejc i lakierów. Są mniej odporne niż lakiery i bejce zewnętrzne, dlatego zaleca się stosować je wewnątrz pomieszczeń. Zapewniają dobrą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i pozwalają uzyskać dowolny odcień drewna. Lakierobejce nie chronią przed szkodnikami, grzybami i sinizną.

W sprzedaży są także impregnaty ochronno-dekoracyjne, które można stosować na zewnątrz. Zawierają one biocydy, zapewniające skuteczną ochronę przed czynnikami biologicznymi. Takie preparaty wnikają głęboko w pory drewna, są wysoce odporne na trudne warunki atmosferyczne i cechują się hydrofobowością.

Drewno można również zaimpregnować specjalnym olejem, który silnie wnika w pory i doskonale chroni przed wilgocią. Preparat ten podkreśla naturalne piękno drewna i zabezpiecza je przed promieniowaniem UV oraz zabrudzeniami. Może być stosowany na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń.

Jak zaimpregnować drewno?

Przed impregnacją dowolnym preparatem podłoże warto dokładnie wyrównać, przeszlifować i odpylić. Powierzchnia musi być sucha i czysta, ponieważ tylko wtedy preparat pokryje ją równomiernie. Olej należy nanosić bezpośrednio z puszki za pomocą pędzla, aż do nasycenia drewna. Powierzchnia wysycha zwykle po 1-2 dobach.

Bejcę najlepiej nanosić za pomocą wałka, pędzla lub natrysku. Między położeniem kolejnych warstw należy zrobić przynajmniej kilkanaście godzin przerwy. Lakiery powinno się nanosić pędzlem na powierzchnie uprzednio zaimpregnowane preparatem drewnochronnym. Zalecane jest nałożenie 2 warstw, przy czym pomiędzy ich nakładaniem powinna minąć przynajmniej doba.

Zobacz również  Porównanie Tork Coreless Mid-Size z tradycyjnym papierem toaletowym z rolką - co sprawia, że ​​jest lepszy?

Lakierobejcę można nakładać pędzlem lub wałkiem. Ilość warstw zależy od oczekiwanego efektu – najczęściej wystarczy dwukrotne malowanie, aby uzyskać wybrany kolor drewna i odpowiednio je zabezpieczyć.