Inspiracje

Niezbędne wyposażenie każdej łazienki

Choć trudno sobie wyobrazić codzienność bez łazienki, to jednak 1% domów lub mieszkań jej nie ma. Łazienka to jednak nie komfort, ale konieczność – bez utrzymywania higieny łatwiej o choroby i codzienne nieprzyjemności. O zatem musi znaleźć się w łazience, bez czego nie można się obejść i w co, nawet przy ograniczonych środkach finansowych, naprawdę trzeba zainwestować?

Łazienkowe minimum

Przeciętna polska łazienka ma około czterech metrów kwadratowych powierzchni. Choć to niewiele, to dobrze zaprojektowana pomieści wszystko, co niezbędne. Jeśli urządzamy łazienkę w nowym mieszkaniu, w tak zwanym stanie deweloperskim, mamy duże pole do popisu. Wprawdzie nasz projekt musi uwzględnić istniejące już podejścia do wody i odpływy, ale najczęściej są one rozmieszczone optymalnie. Zanim zdecydujemy o elementach wyposażenia łazienki trzeba ocenić ile osób będzie z niej korzystać oraz czy będą to tylko dorośli, czy także dzieci, czy wśród domowników są osoby starsze lub niepełnosprawne. W tak małym pomieszczeniu cenny jest każdy centymetr powierzchni, stąd przed jakimikolwiek zakupami trzeba poznać wymiary wszystkiego, co w łazience ma się znaleźć. Niezbędna jest umywalka, miska sedesowa, prysznic lub wanna, często musi się znaleźć miejsce na pralkę. Potrzebne będą także meble łazienkowe – szafki czy szuflady do przechowywania kosmetyków i materiałów higienicznych. Często popełnianym błędem jest rezygnacja z mebli, bo … nie ma miejsca i zapełnianie obrzeży wanny, kabiny prysznicowej czy parapetu okna (jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami łazienki z oknem) mnóstwem opakowań kosmetyków i artykułów do mycia. Wielość butelek i słoiczków to nie tylko problem optycznego zagracania małej powierzchni, ale opakowania bardzo szybko pokrywają się zaciekami z wody i mydła i łazienka robi wrażenie zaniedbanej. Dobrym pomysłem są wysokie, wąskie szafki łazienkowe albo system wiszących szafek, których drzwiczki pokryte są lustrami. Istotne jest również dobre oświetlenie łazienki, nie tylko górnym światłem, ale także doświetleniem lustra.

Zobacz również  Wnętrza w stylu boho

Praktyczne i piękne

Nawet niewielka łazienka może być naprawdę pięknym pomieszczeniem. Wiele zależy od gry kolorów i światła. Jasne barwy optycznie powiększają pomieszczenia, co wcale nie oznacza, że najlepszym rozwiązaniem będzie położenie, od podłogi do sufitu, białych kafelków. Można stworzyć atrakcyjną dekorację ścian, kładąc niejednolitą kolorystycznie glazurę lub stosując tzw. dekory. Funkcjonalna łazienka powinna być wyposażona w galanterię: wieszaki na ręczniki, na papier toaletowy, dodatkowe uchwyty dla starszych lub niepełnosprawnych osób. Urody pomieszczeniu dodadzą ceramiczne akcesoria łazienkowe czyli kubki, mydelniczki czy dozowniki mydła w płynie. Dopełnieniem całości będą dobrane kolorystycznie ręczniki.

Piękna łazienka wcale nie musi mieć rozmiarów salonu. Mała, dobrze zaprojektowana, w pięknych kolorach może z powodzeniem stać się ulubionym miejscem relaksu.