Porady Budowlane

Nowoczesna farba lateksowa

Nie tylko atrakcyjny kolor i niska cena przesądzają o tym, którą farbę wybierzemy. Coraz częściej dobieramy produkt do naszych preferencji – również zdrowotnych oraz związanych z trybem życia. Farba lateksowa jest tego doskonałym przykładem, ponieważ zaledwie w ciągu kilku lat powstały jej nowe warianty – np. antyalergiczna i przyjazna środowisku.

Nowoczesna, czyli jaka?

Co sprawia, że niektóre produkty idą z duchem czasu, a pozostałe zaczynają przypominać relikty poprzedniej epoki? Odpowiedź jest prosta: innowacje. I to takie, które zwiększają efektywność lub wydajność produktu, ograniczają jego szkodliwy wpływ na środowisko, zwiększają trwałość oraz pomagają go dostosować do naszych indywidualnych oczekiwań. To samo dotyczy farb lateksowych, a więc stosunkowo nowego produktu, który w ostatnich czasach przeszedł prawdziwą rewolucję.

Farby lateksowe wzbudziły nasze zainteresowanie swoją trwałością oraz możliwością zastosowania w miejscach, które łatwo się brudzą, lub w których panuje wilgoć. Ich królestwem jest więc łazienka, ale także kuchnia, w której często pojawia się para wodna, a także odpryskujące krople tłuszczu, sosów i innych potraw. Alternatywą dla łatwej w czyszczeniu warstwy farby mogą być płytki, lecz – jak wiemy – pomieszczenia pokryte w całości płytkami są monotonne i niemodne. Wybierając wystrój kuchni, warto więc rozważyć połączenie dwóch lub trzech rzędów płytek z trwałą i odporną na szorowanie farbą lateksową. Aby uzyskać idealnie czystą powierzchnię wystarczy wtedy tylko przetrzeć lekko nawilżoną ściereczką zabrudzony fragment powierzchni ściany.

Zobacz również  Jak chronić drewno w ogrodzie zimą?

Farba lateksowa żółta

Farby do zadań specjalnych

W przypadku łazienki w starym budownictwie lub takiej, z której korzysta wiele osób, warto pomyśleć o nowoczesnej farbie lateksowej przeznaczonej do powierzchni zagrożonych wystąpieniem pleśni. Można ją zastosować również w pomieszczeniach, w których już pojawiła się pleśń.

Niemal w każdym sklepie budowlanym znajdziemy też farby przeznaczone do malowania pokoi, w których przebywają alergicy.  Są to równocześnie farby ekologiczne, a więc pozbawione zarówno alergenów, jak i substancji konserwujących oraz jakichkolwiek szkodliwych składników. Stanowią one świetną alternatywę dla osób ceniących sobie zdrowy i ekologiczny styl życia, alergików oraz dzieci. Ze względu na ich właściwości stosuje się je często w przedszkolach, szkołach i szpitalach.

Na rynku istnieją już także produkty, które nie tylko redukują szansę na to, że do powierzchni ściany przyczepią się zabrudzenia, ale również w pewnym stopniu neutralizują nieprzyjemne zapachy.

Nowoczesność nie jedno ma imię – i bardzo dobrze, ponieważ dzięki temu zyskujemy całą gamę farb lateksowych, z których możemy wybierać produkty najlepiej spełniające nasze wymagania. Ze względu na to, że wciąż powstają nowe warianty, już niebawem ten wybór stanie się naprawdę trudny.