Porady Budowlane

Nowoczesna farba lateksowa

Nie tylko atrakcyjny kolor i niska cena przesądzają o tym, którą farbę wybierzemy. Coraz częściej dobieramy produkt do naszych preferencji – również zdrowotnych oraz związanych z trybem życia. Farba lateksowa jest tego doskonałym przykładem, ponieważ zaledwie w ciągu kilku lat powstały jej nowe warianty – np. antyalergiczna i przyjazna środowisku.

Nowoczesna, czyli jaka?

Co sprawia, że niektóre produkty idą z duchem czasu, a pozostałe zaczynają przypominać relikty poprzedniej epoki? Odpowiedź jest prosta: innowacje. I to takie, które zwiększają efektywność lub wydajność produktu, ograniczają jego szkodliwy wpływ na środowisko, zwiększają trwałość oraz pomagają go dostosować do naszych indywidualnych oczekiwań. To samo dotyczy farb lateksowych, a więc stosunkowo nowego produktu, który w ostatnich czasach przeszedł prawdziwą rewolucję.

Farby lateksowe wzbudziły nasze zainteresowanie swoją trwałością oraz możliwością zastosowania w miejscach, które łatwo się brudzą, lub w których panuje wilgoć. Ich królestwem jest więc łazienka, ale także kuchnia, w której często pojawia się para wodna, a także odpryskujące krople tłuszczu, sosów i innych potraw. Alternatywą dla łatwej w czyszczeniu warstwy farby mogą być płytki, lecz – jak wiemy – pomieszczenia pokryte w całości płytkami są monotonne i niemodne. Wybierając wystrój kuchni, warto więc rozważyć połączenie dwóch lub trzech rzędów płytek z trwałą i odporną na szorowanie farbą lateksową. Aby uzyskać idealnie czystą powierzchnię wystarczy wtedy tylko przetrzeć lekko nawilżoną ściereczką zabrudzony fragment powierzchni ściany.

Zobacz również  Jakie są etapy budowy domu?

Farba lateksowa żółta

Farby do zadań specjalnych

W przypadku łazienki w starym budownictwie lub takiej, z której korzysta wiele osób, warto pomyśleć o nowoczesnej farbie lateksowej przeznaczonej do powierzchni zagrożonych wystąpieniem pleśni. Można ją zastosować również w pomieszczeniach, w których już pojawiła się pleśń.

Niemal w każdym sklepie budowlanym znajdziemy też farby przeznaczone do malowania pokoi, w których przebywają alergicy.  Są to równocześnie farby ekologiczne, a więc pozbawione zarówno alergenów, jak i substancji konserwujących oraz jakichkolwiek szkodliwych składników. Stanowią one świetną alternatywę dla osób ceniących sobie zdrowy i ekologiczny styl życia, alergików oraz dzieci. Ze względu na ich właściwości stosuje się je często w przedszkolach, szkołach i szpitalach.

Na rynku istnieją już także produkty, które nie tylko redukują szansę na to, że do powierzchni ściany przyczepią się zabrudzenia, ale również w pewnym stopniu neutralizują nieprzyjemne zapachy.

Nowoczesność nie jedno ma imię – i bardzo dobrze, ponieważ dzięki temu zyskujemy całą gamę farb lateksowych, z których możemy wybierać produkty najlepiej spełniające nasze wymagania. Ze względu na to, że wciąż powstają nowe warianty, już niebawem ten wybór stanie się naprawdę trudny.