Porady Budowlane

Nowoczesne tynki silikonowe

Na pierwszy rzut oka tynki zdobiące elewacje domów różnią się między sobą tylko kolorami i fakturami. W rzeczywistości jednak każdy rodzaj preparatu ma inne właściwości, które wpływają na skuteczność ochrony fasady. Czy istnieją zatem uniwersalne tynki zewnętrzne? Tak – nowoczesne tynki silikonowe. Sprawdź dlaczego!

Niezawodne w każdej sytuacji

Który produkt można określić mianem nowoczesnego? Z pewnością taki, którego właściwości są zgodne z potrzebami współczesnych ludzi, a nawet wyprzedzają oczekiwania konsumentów. Nowoczesny produkt idzie z duchem czasu i nadąża za szybko następującymi zmianami oraz elastycznie przystosowuje się do nowych warunków. Jak to się ma do tynku? W ostatnim czasie oczekiwania związane ze skuteczną i wieloaspektową ochroną elewacji wzrosły wraz z rozwojem oferty producentów. Oprócz popularnych tynków akrylowych możemy więc kupić także tynki żywiczne, mineralne, silikatowe i silikonowe. Te ostatnie wyróżniają się jednak swoją niezawodnością i wszechstronnym zastosowaniem. Na czym polega fenomen tynków silikonowych?

Przed wszystkim wyróżniają się one trwałością. Tynki silikonowe skutecznie ochronią elewację Twojego domu, jeżeli mieszkasz przy ruchliwej drodze, a przejeżdżające samochody unoszą pyły, które osiadają na fasadach pobliskich domów. Co więcej, właściwości tych preparatów sprawią, że Twój dom będzie bardziej czysty od sąsiadujących z nim obiektów, pokrytych na przykład tynkami akrylowymi. Jak to możliwe? Wszystko dzięki nowoczesnej formule stosowanej przez producentów tynków silikonowych. Wytworzona przez nie warstwa nie tylko w niewielkim stopniu przyciąga do siebie zabrudzenia, ale także ma właściwości samooczyszczające. To oznacza, że nie musisz mozolnie polerować fasady swojego domu, ryzykujące przy tym powstanie zarysowań i odbarwień koloru – wystarczy, jeśli zaczekasz na deszcz, którego krople spłyną po tynku zbierając ze sobą wszelkie zanieczyszczenia.

Zobacz również  Wentylacja w łazience - nie bagatelizuj!

Przykład tynku silikonowego

Skuteczna ochrona przed mchem

Czy kiedykolwiek widziałeś zielony nalot na ścianach starszych domów? Porosty i pleśnie pokrywające elewację to problem, który wcale nie dotyczy jedynie wiekowych budynków. Zielone plamy mogą pojawić się także na fasadach nowych domów, które znajdują się w niedalekiej odległości od lasu, stawu lub terenów podmokłych. Występują one przede wszystkim na ścianach pokrytych tynkiem, który łatwo nasiąka wodą. W przeciwieństwie do pozostałych preparatów, tynki silikonowe nie wchłaniają wody, a ponadto uniemożliwiają mchom, pleśniom i porostom rozwijanie się na ścianach domów. Warto dodać, że tego rodzaju tynki są także odporne na korozję biologiczną, więc ich stosowanie jest optymalnym wyborem w każdej lokalizacji – zarówno w centrum miasta, jak i chatce ukrytej w lesie.

Zakup nowoczesnych tynków silikonowych ma jedną wadę – jest nią stosunkowo wysoka cena. Pamiętaj jednak, iż nakładając na fasadę ten specjalistyczny preparat oszczędzasz na regularnym czyszczeniu elewacji oraz częstych remontach, mających na celu przywrócenie tynkowi pierwotnego koloru. A przy tym oszczędzasz czas, który możesz poświęcić na delektowanie się filiżanką kawy na tarasie skutecznie chronionym przed nawet najmniejszymi zabrudzeniami.