Porady Budowlane

Nowoczesne tynki silikonowe

Na pierwszy rzut oka tynki zdobiące elewacje domów różnią się między sobą tylko kolorami i fakturami. W rzeczywistości jednak każdy rodzaj preparatu ma inne właściwości, które wpływają na skuteczność ochrony fasady. Czy istnieją zatem uniwersalne tynki zewnętrzne? Tak – nowoczesne tynki silikonowe. Sprawdź dlaczego!

Niezawodne w każdej sytuacji

Który produkt można określić mianem nowoczesnego? Z pewnością taki, którego właściwości są zgodne z potrzebami współczesnych ludzi, a nawet wyprzedzają oczekiwania konsumentów. Nowoczesny produkt idzie z duchem czasu i nadąża za szybko następującymi zmianami oraz elastycznie przystosowuje się do nowych warunków. Jak to się ma do tynku? W ostatnim czasie oczekiwania związane ze skuteczną i wieloaspektową ochroną elewacji wzrosły wraz z rozwojem oferty producentów. Oprócz popularnych tynków akrylowych możemy więc kupić także tynki żywiczne, mineralne, silikatowe i silikonowe. Te ostatnie wyróżniają się jednak swoją niezawodnością i wszechstronnym zastosowaniem. Na czym polega fenomen tynków silikonowych?

Przed wszystkim wyróżniają się one trwałością. Tynki silikonowe skutecznie ochronią elewację Twojego domu, jeżeli mieszkasz przy ruchliwej drodze, a przejeżdżające samochody unoszą pyły, które osiadają na fasadach pobliskich domów. Co więcej, właściwości tych preparatów sprawią, że Twój dom będzie bardziej czysty od sąsiadujących z nim obiektów, pokrytych na przykład tynkami akrylowymi. Jak to możliwe? Wszystko dzięki nowoczesnej formule stosowanej przez producentów tynków silikonowych. Wytworzona przez nie warstwa nie tylko w niewielkim stopniu przyciąga do siebie zabrudzenia, ale także ma właściwości samooczyszczające. To oznacza, że nie musisz mozolnie polerować fasady swojego domu, ryzykujące przy tym powstanie zarysowań i odbarwień koloru – wystarczy, jeśli zaczekasz na deszcz, którego krople spłyną po tynku zbierając ze sobą wszelkie zanieczyszczenia.

Zobacz również  Nowoczesna farba lateksowa

Przykład tynku silikonowego

Skuteczna ochrona przed mchem

Czy kiedykolwiek widziałeś zielony nalot na ścianach starszych domów? Porosty i pleśnie pokrywające elewację to problem, który wcale nie dotyczy jedynie wiekowych budynków. Zielone plamy mogą pojawić się także na fasadach nowych domów, które znajdują się w niedalekiej odległości od lasu, stawu lub terenów podmokłych. Występują one przede wszystkim na ścianach pokrytych tynkiem, który łatwo nasiąka wodą. W przeciwieństwie do pozostałych preparatów, tynki silikonowe nie wchłaniają wody, a ponadto uniemożliwiają mchom, pleśniom i porostom rozwijanie się na ścianach domów. Warto dodać, że tego rodzaju tynki są także odporne na korozję biologiczną, więc ich stosowanie jest optymalnym wyborem w każdej lokalizacji – zarówno w centrum miasta, jak i chatce ukrytej w lesie.

Zakup nowoczesnych tynków silikonowych ma jedną wadę – jest nią stosunkowo wysoka cena. Pamiętaj jednak, iż nakładając na fasadę ten specjalistyczny preparat oszczędzasz na regularnym czyszczeniu elewacji oraz częstych remontach, mających na celu przywrócenie tynkowi pierwotnego koloru. A przy tym oszczędzasz czas, który możesz poświęcić na delektowanie się filiżanką kawy na tarasie skutecznie chronionym przed nawet najmniejszymi zabrudzeniami.