Dom i wnętrze

O czym należy pamiętać przy malowaniu elewacji?

Do malowania elewacji domu zazwyczaj zatrudniamy wyspecjalizowaną firmę budowlaną, warto jednak znać podstawowe zasady nakładania farby na zewnętrzne ściany budynków, aby uniknąć kosztownych błędów. O czym należy więc pamiętać, by móc cieszyć się odnowioną elewacją przez długi czas?

Grunt to odpowiednia farba

Zanim zatrudnisz ekipę budowlaną, wybierz rodzaj farby elewacyjnej, która odpowiednio zabezpieczy, a zarazem ozdobi ściany Twojego domu. Obecnie najczęściej stosuje się farby akrylowe, które charakteryzują się stosunkowo niewielką nasiąkliwością i podatnością na zabrudzenia. Są one najtańsze, lecz zarazem ich właściwości wystarczą do zapewnienia ochrony ścian zewnętrznych przeciętnego budynku. Jeżeli jednak mieszkasz w miejscu, w którym występuje duże zanieczyszczenie powietrza lub niedaleko domu znajduje się piaszczyste, pylące podłoże, to nie wahaj się zainwestować w nieco droższą farbę silikonową. Ma ona tę zaletę, że w niewielkim stopniu ulega zabrudzeniom, a drobinki zanieczyszczeń, które zdołają przywrzeć do jej powierzchni są usuwane samoistnie podczas deszczu. Z tego też powodu mówi się często o właściwościach samooczyszczających farb silikonowych. Na rynku istnieją też inne rodzaje emulsji tj. winylowe, wapienne, silikatowe, cementowe, polikrzemianowe oraz akrylowo-silikonowe.

Podczas wybierania farby pamiętaj zawsze o tym, że jej rodzaj musi być ściśle dopasowany do typu tynku. Przykładowo, jeżeli elewacja Twojego domu jest pokryta tynkiem akrylowym, najlepszą decyzją będzie zakup farby akrylowej, wybór tynku powinien więc stanowić punkt wyjścia do rozstrzygnięcia, którą emulsję kupić.

Zobacz również  5 kluczowych informacji o szklanym zadaszeniu, które warto zapamiętać

Odpowiednie warunki pogodowe

Malowanie elewacji można rozpocząć dopiero wtedy, gdy warunki atmosferyczne będą umożliwiały nałożenie farby. Jak określić idealny moment? Najlepiej sprawdzić zalecenia producenta farby oraz prześledzić prognozę pogody na najbliższe dni i dopiero wtedy umówić się na konkretny termin z ekipą budowlaną. Większość fachowców jest zgodna co do tego, że nie powinno się malować elewacji domu wtedy, gdy pada deszcz lub śnieg oraz w temperaturze poniżej pięciu stopni Celsjusza. Pamiętaj jednak o tym, że również upalne dni z temperaturą przekraczającą 35 stopni nie wpłyną korzystnie na proces malowania, ponieważ nie jest to wskazane, by nakładać farbę na mocno nagrzaną powierzchnię ścian.

Wiedza dotycząca wyboru optymalnej farby elewacyjnej oraz warunków sprzyjających malowaniu ścian to podstawa, dzięki której zwiększysz szanse na powodzenie prac remontowych. Znajomość powyższych zasad pozwoli Ci też uniknąć kosztów związanych z wprowadzaniem poprawek lub – co gorsza – zmianą źle dopasowanej farby na właściwą.