Dom i wnętrze

Odpowiednia farba na Twoją fasadę

Malowanie elewacji to poważne przedsięwzięcie, do którego należy się zabrać z całą starannością. W sklepach z materiałami budowlanymi znajdziemy wiele rodzajów farb fasadowych. Wybierając je, musimy się dobrze zastanowić, gdyż elewacja domu jest nie tylko jego ozdobą, ale i ochroną przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Jak się wybiera farby fasadowe?

Jeśli planujemy remont elewacji, zasięgnijmy rady u zaprzyjaźnionego specjalisty. Jeśli nie mamy takiej możliwości, zawsze możemy poprosić o pomoc pracownika marketu budowlanego. Farba musi bowiem być dobrze dobrana do podłoża, więc zanim pójdziemy na zakupy, upewnijmy się, jaki rodzaj tynku i farby jest nałożony na fasadę. Właściwy dobór farby wpływa na trwałość i odporność nowej struktury, a także decyduje o paroprzepuszczalności całej ściany. Musimy także wiedzieć, jakie farby fasadowe są nam potrzebne i jakie mamy wobec nich oczekiwania. Każda z nich ma bowiem inne właściwości.

Rodzaje farb fasadowych

Bardzo dobrą przyczepność do podłoża mają farby akrylowe, które są wybierane najczęściej. Wpływ na to ma połączenie dobrej jakości farby ze stosunkowo niską ceną. Tego typu farby fasadowe sprawdzą się przy malowaniu tynków odnawialnych. Łatwo się nimi maluje, są trwałe, odporne na ścieranie i wodorozcieńczalne. Bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych są farby silikatowe zwane krzemianowymi, którymi maluje się podłoża mineralne. Malowanie nimi wymaga doświadczenia, więc lepiej zlecić to fachowcowi. Polecanymi farbami fasadowymi są farby silikonowe, w których spoiwem jest żywica. Tworzą one na ścianie powłokę chroniącą przed wnikaniem wody, ale pozwalającą na „oddychanie” ścian. Do farb silikonowych nie przywiera brud, ani kurz. Ich ważną zaletą jest zdolność do samooczyszczania, co oznacza, że spadająca na ścianę woda wiąże brud, który spływa wraz z kroplami. Dzięki temu pomalowana taką farbą ściana długo będzie wyglądała ładnie. Wśród farb fasadowych wymienić należy także farby lateksowe, w których

Zobacz również  Okrągły czy prostokątny stół do jadalni?

spoiwem jest żywica lateksowa lub żywica akrylowa. Pomalowana nimi ściana jest odporna na ścieranie. Planując remont elewacji z całej palety farb fasadowych wybierzmy akrylową lub silikonową. Podłoża, które wcześniej nie były malowane trzeba pokryć silikatami.

Jak malować farbami fasadowymi?

Pierwszym etapem prac związanych z malowaniem elewacji powinna być ocena stanu podłoża. Farby fasadowe trzymają się i wyglądają dobrze tylko wtedy, gdy ściana nie ma pęknięć i zawilgoceń. Ubytki i rysy naprawimy za pomocą uniwersalnej zaprawy murarskiej lub kleju do systemów dociepleń. Uszczerbki w materiale izolacyjnym, na przykład w styropianie, trzeba uzupełnić tym samym materiałem, a następnie zabezpieczyć za pomocą zaprawy i siatki zbrojącej. Pamiętajmy także o tym, by oczyścić miejsca, w których poprzednia farba odpada lub pyli. Jeśli farba jest uszkodzona na całej powierzchni, trzeba ją usunąć. Zielony nalot na elewacji oznacza, że na ścianie zagościły mikroorganizmy. Przed nałożeniem farb fasadowych koniecznie trzeba ją oczyścić za pomocą gotowych preparatów zwanych biocynami.

Ładna elewacja jest prawdziwą ozdobą budynku, więc jeśli chcemy, by pięknie wyglądała, musimy wybrać odpowiednią farbę. Bogata oferta farb fasadowych pozwoli na znalezienie odpowiedniego produktu. Wtedy wystarczy tylko zabrać się do dzieła.