Dom i wnętrze

Olejowanie, malowanie, bejcowanie – typowe zastosowania i różnice

Drewno jest wyjątkowym materiałem o niezwykłym uroku, więc ma wielu zwolenników, którzy chętnie montują w domu drewniane podłogi, kupują takie meble lub marzą o drewnianym tarasie. Po pewnym czasie użytkowania drewno traci swoje właściwości. Jak temu zaradzić? Jak zadbać o to, by ten naturalny materiał długo wyglądał ładnie? Przyda się bejca, lakier czy potrzebne jest malowanie?

Kiedy potrzebne jest malowanie?

Malowanie drewna jest metodą dość inwazyjną, gdyż radykalnie zmienia kolor drewna i ukrywa jego słoje. Farby akrylowe do drewna tworzą trwałe powłoki, ale nie są bardzo odporne na ścieranie, więc maluje się nimi np. meble. Farby rozpuszczalnikowe zabezpieczają powierzchnię w większym stopniu, więc można nimi pokrywać także podłogi. Na malowanie drewna zazwyczaj decydują się osoby, które chcą zakryć usłojenie drewna. Przed malowaniem meble musimy odpowiednio przygotować, czyli porządnie je umyć i zmatowić. Starą farbę i lakier do drewna usuniemy za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego lub szlifierki. Jeśli warstwa lakieru jest cienka, lepiej szlifować bardzo delikatnie, by nie zniszczyć drewna. Musimy także uzupełnić braki w drewnie, czyli zakleić szpary i dziury po sękach.

Zobacz również  Mocny lakier do parkietów

Po co stosuje się bejcę?

Bejca to impregnat do barwienia drewna, który wnika w drewno, trwale je zabarwiając i zachowując widoczny rysunek słojów, ale go nie chroni. Środek wnika w drewno, ale nie tworzy na jego powierzchni powłoki. Oznacza to, że drewno zyskuje określony kolor, ale nadal widoczne są jego słoje. Dzięki zastosowaniu bejcy drewno jest zakonserwowane na okres minimum 4 lat. Takim środkiem można także pokryć podłogi przed ich polakierowaniem. Drewno uzyska kolor, a lakier wzmocni i utwardzi drewno. Do bejcy w procesie produkcji dodaje się środki zabezpieczające przed rozwojem pleśni, a kolor jest odporny na szkodliwe działanie promieni UV i nie blaknie na słońcu. Bejca nadaje się nie tylko do drewna, ale również na tynki, beton, cegłę metal (po wcześniejszym zagruntowaniu).

Co zrobić, gdy nie chcemy nakładać bejcy? Olejowanie drewna

Jeśli nie chcemy nakładać bejcy, a malowanie drewna nam nie odpowiada, gdyż nie chcemy ukrywać jego słojów, możemy zdecydować się na olejowanie drewna, które zabezpiecza je przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Koniecznie trzeba powtarzać ten proces dwa razy w roku, a niezbędne jest to po tym, jak zima odejdzie, a dni robią się coraz cieplejsze. Oleje wytwarza się na bazie naturalnych składników, więc są ekologiczne i przyjazne dla środowiska naturalnego.
Malowanie drewna jest łatwe i efektowne. Wielbiciele naturalnego wyglądu drewna mogą zdecydować się na bejcę, którą trzeba pokryć lakierem. Dobrym rozwiązaniem jest też olejowanie, które zabezpiecza drewno przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Zobacz również  Najpopularniejsze kolory tego lata