Aranżacja wnętrz

Oświetlenie ledowe w domu – sposób na oszczędne wykończenie

 

Kilka lat temu oświetlenie ledowe było bardzo drogie, więc wiele osób rezygnowało z jego kupna.

Obecnie ceny żarówek ledowych są duże niższe, a z korzyści z ich użytkowania na tyle duże, że warto przemyśleć zmianę produktów świetlnych. Popularne oczka LED nie tylko ładnie świecą, ale są bardzo dekoracyjne.

Dlaczego warto zamontować oświetlenie ledowe?

W wielu domach wciąż dominują żarówki tradycyjne, ale warto zmienić je na ledowe, gdyż może to przynieść nawet 50 zł oszczędności rocznie. Przy założeniu, że żarówka świeci 4 godziny dziennie, porównajmy, ile prądu zużyje żarówka tradycyjna, a ile ledowa. Załóżmy również, że tradycyjna żarówka 60 W zostaje zastąpiona światłem LED o sile 600 lumenów (10 W). Różnica w poborze prądu (bez straty w mocy oświetlenia), a więc oszczędność, wynosi 50 W. 50 W wystarczy pomnożyć przez
4 godziny dziennie i następnie pomnożyć przez 365 dni roku. Kontynuując obliczenia matematyczne, ustalimy, że na wymianie żarówki, która świeciłaby się przez 1460 godzin w roku oszczędzamy
73 000 W (czyli 73 kW). Tę liczbę wystarczy pomnożyć przez stawkę za 1 kWh energii obowiązującą dla naszego operatora, średnio to około 60 groszy brutto za kWh. Tylko na zużytym prądzie oszczędzamy niemal 44 złote, a przecież ponosimy także opłaty stałe i zmienne, a te też będą niższe.

Zobacz również  Pastelowa łazienka w nowoczesnym stylu – nowa odsłona delikatnych barw we wnętrzach

Pojawia się pytanie, czy lampy ledowe są ładne. Poza tradycyjnymi lampami wiszącymi, w sklepach znajdziemy także często wybierane małe lampki, tzw. oczka LED, które można zastosować, gdy mamy podwieszany sufit.

Czy zakup droższych żarówek to naprawdę oszczędność?

żarówki LED cechuje wielka energooszczędność

Tradycyjne żarówki to pozornie najtańsze źródło światła. Kosztują co prawda niewiele, bo do ok. 5 zł, szybko się jednak nagrzewają i nie pracują dłużej niż 1500 godzin. Świetlówki są nieco droższe, ale świecą dłużej. Niestety, mocno się nagrzewają i nie od razu świecą pełnym światłem. Lampy LED są droższe, bo za najpopularniejszą lampę E27 trzeba zapłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, ale są bardzo wydajne, więc ich zakup na pewno jest opłacalny. Ponadto, nie nagrzewają się

tak mocno jak tradycyjne żarówki i nie szkodzi im częste włączanie i wyłączanie. Pełną moc świecenia uzyskują już po 1 sekundzie. Tego typu lampy dają także wiele możliwości aranżowania pomieszczeń za pomocą różnorakiej barwy światła. Popularne oczka LED mają barwę białą, ciepłą, najbardziej zbliżoną do światła żarówki oraz neutralną, pośrednią pomiędzy zimną a ciepłą, która imituje światło księżyca. Oświetlenie punktowe w suficie ułatwia odpowiednie doświetlenie miejsca pracy czy odpoczynku, a także buduje nastrój.

Koszty utrzymania domu i mieszkania są duże, a rachunki za prąd mogą przerażać. Pomóżmy sobie i wymieńmy tradycyjne lampy na oczka LED, a w ciągu roku oszczędzimy sporo pieniędzy.

Zobacz również  Sprawdzone sposoby na zabezpieczenie ważnych dokumentów