Porady Budowlane

Popularne systemy ociepleń stosowane przy wykończeniu

Komfort cieplny w domu jest kwestią kluczową. Latem temperatury są przyjazne, ale jesień i zima to czas, gdy w naszym klimacie nie da się żyć w domach, w którym nie będzie ogrzewania. Trzeba więc zadbać o odpowiednią izolację termiczną, a jednym z podstawowych działań w tym zakresie będzie ocieplenie budynku. Jaki tynk nałożyć na ocieplenie? Czy tynk mineralny jest dobrym rozwiązaniem?


Na czym polega ocieplanie domu? Czy tynk mineralny jest potrzebny?

Każdy stary budynek wymaga ocieplenia i nie ma znaczenia technologia, w jakiej został wybudowany i z jakich materiałów. Jest możliwość wykonania nowej warstwy na tej starej, ale tylko wtedy, gdy stan techniczny ścian, a także tego wcześniejszego ocieplenia na to pozwala. W takiej sytuacji nie wolno zapomnieć, aby nową warstwę dodatkowo umocnić łącznikami mechanicznymi z wkręcanym, stalowym trzpieniem, które trzeba zakotwiczyć w ścianie nośnej. Na docieplone budynki tego typu można nałożyć tynk mineralny.

systemy ociepleń - tynk mineralny
systemy ociepleń – tynk mineralny

Nowe domy projektowane są według aktualnie obowiązujących przepisów. Najczęściej stawia się domy ze ścianami dwuwarstwowymi, a więc mur i ocieplenie. Pierwszy materiał odpowiada za moc ścian, a drugi za ich ciepło. Ściany zewnętrzne wykańcza się na mokro tynkiem cienkowarstwowym. Można nałożyć także okładzinę elewacyjną, którą przymocowuje się do specjalnego rusztu zamontowanego na murze. Zdecydowanie częściej wybierany jest ten pierwszy sposób. Przy ścianach dwuwarstwowych mamy możliwość poprawy ciepłochronności ścian poprzez zaplanowanie grubszej warstwy wełny mineralnej bądź styropianu. Na taki rodzaj ocieplenie również nakłada się tynk mineralny.

Zobacz również  Zalety klejów EVA

Podczas ocieplania budynków najczęściej używany jest styropian EPS lub wełna mineralna, ale są także inne możliwości. Lepszymi właściwościami termoizolacyjnymi oraz wytrzymałościowymi charakteryzuje się, bardzo podobny do styropianu EPS, polistyren ekstrudowany XPS. Najbardziej polecana jest wełna mineralna, którą można stosować nawet w budynkach drewnianych, a w przypadku tynków, trzeba wybrać taki, który pozwoli na odparowanie wilgoci z warstwy wełny mineralnej. Takie parametry ma tynk mineralny, silikonowy i silikatowy.


Tynk mineralny nakładany na wełnę mineralną. Czy to dobry wybór?

Tynk mineralny jest oparty na składnikach naturalnych, do których dodaje się składniki uszlachetniające, czyli włókna i polimery. Pomalowana nim ściana oddycha, czyli przez ściany domu odprowadzana jest para wodna powstająca w trakcie użytkowania pomieszczeń. Tynk mineralny jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i trudno go zniszczyć. Największą zaletą tynku mineralnego jest duża odporność na szorowanie i uszkodzenia. Duża zasadowość sprawia, że opiera się niszczącemu działaniu grzybów, glonów i alg. Mikroorganizmy te powodują powstawanie na budynkach zielonego nalotu.

Tynki tego typu są szare lub białe, ale można kupić także tynk kolorowany. Ze względu na jego strukturę, lepiej przywiera do ściany i sprawdza się jako podłoże dla wszelkich okładzin, szczególnie glazury. Ponadto nie powoduje rdzewienia niezabezpieczonych elementów metalowych, np. narożników osadzanych w ścianie.

Zobacz również  Brudne ściany to przeszłość, poznaj zalety farby akrylowej

Izolacja termiczna domu jest bardzo ważna. Dzięki niej rachunki za ogrzewanie nie będą bardzo wysokie, gdyż dom będzie utrzymywał odpowiednią temperaturę. Jeśli wybierzmy ocieplenie z wełny mineralnej, na ścianę nałóżmy tynk mineralny.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *