Porady Budowlane

Renowacja podłogi krok po kroku

Drewniana podłoga po kilku latach użytkowania wymaga odnowy. Drewno samo w sobie jest surowcem, który łatwo ulega zniszczeniu i porysowaniu. Dlatego też warto wiedzieć w jaki sposób można doprowadzić drewniany parkiet do dawnego, pięknego wyglądu.

Po pierwsze – oczyszczenie

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań, należy przede wszystkim oczyścić podłogę. Chodzi o to, aby usunąć z niej wszelkie zabrudzenia. Żeby zrobić to właściwie, najlepiej wybrać dobry płyn do mycia, specjalnie przeznaczony do drewnianych podłóg.

Następnym krokiem jest szlifowanie. Jego głównym celem jest usunięcie wierzchniej warstwy parkietu. W tym miejscu mamy do wyboru dwie opcje: decydujemy się na wynajęcie fachowców lub możemy zrobić to sami, jeśli mamy do dyspozycji szlifierkę taśmową. Jest ona wyposażona w papier ścierny, dzięki któremu pozbędziemy się zniszczonej warstwy drewna. Ważne jest, aby dostosować głębokość szlifowania do wielkości uszkodzeń. Im są one większe, tym głębokość szlifowania powinna być większa. Przy niewielkich uszkodzeniach nie powinna ona przekraczać 1 mm. Po szlifowaniu przychodzi kolej na polerowanie. Służą do tego polerki talerzowe.

Po drugie – zabezpieczenie drewna i konserwacja

Kiedy uporamy się z usunięciem zniszczonej, wierzchniej warstwy podłogi, należy ponownie ją polakierować. Jednak przed przystąpieniem do tego punktu, dobrze jest ponownie oczyścić podłogę z pyłu po szlifowaniu, ponieważ będzie on widoczny po nałożeniu lakieru. W przypadku, gdy chcemy zmienić kolor parkietu, szlifowanie musi być na tyle głębokie, aby doprowadzić drewno do surowego stanu. Do zmiany koloru najlepiej zastosować bejcowanie. Dla lepszej jakości i efektu, powinniśmy wybrać produkt o dłuższym czasie schnięcia. Dzięki temu unikniemy smug i nierówności.

Zobacz również  Jak chronić drewno w ogrodzie zimą?

Innym sposobem na wykończenie renowacji podłogi jest użycie lakieru lub oleju (bądź też olejo-wosku). Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ wszelkie błędy będą widoczne. Dlatego należy dobrze zapoznać się z instrukcją i zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia do nakładania tego typu środków. Najlepszy do tego zadania będzie pędzel z miękkim włosiem albo specjalny wałek. Do uzyskania pożądanego efektu konieczne jest nałożenie dwóch warstw lakieru. Jednak druga warstwa może być nałożona dopiero w momencie całkowitego wyschnięcia pierwszej warstwy.

Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie oleju, wykończenie odnowy parkietu będzie o wiele łatwiejsze. Wystarczy przelać olej do mniejszego pojemnika, a następnie wylać go bezpośrednio na podłogę. Ostatnim elementem jest jego rozprowadzenie ruchami półokrągłymi przy pomocy metalowej pacy.

Po trzecie – pielęgnacja

Wykonanie renowacji podłogi nie jest łatwe. Najlepszym rozwiązaniem, jeśli nie posiadamy specjalistycznego sprzętu, będzie zamówienie fachowca. Jednak możliwe jest samodzielne zrealizowanie wyżej wymienionych czynności. O tym jak długo podłoga będzie w dobrym stanie, zadecyduje to, w jaki sposób będziemy o nią dbać. Częste oczyszczanie drewna z zabrudzeń i stosowanie odpowiednich środków do mycia drewna na pewno zagwarantuje, że drewniany parkiet będzie piękny przez długie lata.