Porady Budowlane

Uchwyt tokarski czteroszczękowy

narzedzia

Uchwyt tokarski czteroszczękowy to bardzo tajemnicza nazwa sprzętu, który jest powszechnie używany w zakładach tokarskich. W tego typu uchwytach montuje się przedmioty obrabiane. Klasyfikacja uchwytów zawiera zestaw rozwiązań, które potrzebne są tylko znawcom tematu. Jeśli lubimy majsterkować, warto o tym przeczytać, by móc w przyszłości wykorzystać tę wiedzę.

Czym jest tokarka? Gdzie stosuje się uchwyt tokarski czteroszczękowy?

Tokarka to maszyna manualna, w której tokarz przy pomocy klucza mocuje przedmiot. Specjalna korba do włączania wrzeciona jest tak pomyślana, ze operator musi się trochę przesunąć, bo niewygodnie byłoby mu sięgać ręką trochę dalej, wskutek czego wylatujący klucz nie zrobi mu krzywdy. Specjaliści radzą, by zawsze wyciągać klucz. Do podstaw bhp pracy na tokarce należy również zasada, by podczas pracy uchwytu tokarskiego czteroszczękowego absolutnie go nie dotykać. Nie zapominamy też o tym, że osłona nad uchwytem odchylona do tyłu wyłącza krańcówką możliwość uruchomienia wrzeciona, ale niektórzy zdejmują osłonę, aby nie przeszkadzała, zostawiając włączoną ową krańcówkę. Kiedy znamy już zasady, możemy zapisać, że najczęściej stosowane uchwyty tokarskie to: trójszczękowe samocentrujące, czteroszczękowe samocentrujące lub nie, planszajby, samozaciskowe, z tulejką samozaciskową, hydrauliczno oraz mechaniczne.

Zobacz również  Czy warto budować dom z cegły klinkierowej?

Rodzaje uchwytów. Uchwyt tokarski czteroszczękowy i spółka

Jednym z popularniejszych jest uchwyt trójszczękowy samocentrujący, który jest uchwytem o bardzo prostej konstrukcji. Zawiera wewnątrz spiralę Archimedesa, a szczęki na odwrocie mają „ząbki” tak nacięte, aby istniała kolejność ich wkładania w rowki, celem uzyskania poprawnego osiowania. Zakładanie uchwytu wymaga precyzji. W uchwycie tokarskim czteroszczękowym zamontujemy zarówno wałek, jak i kostkę kwadratową. Oznacza to, że możemy mocować w nim wszelkie pręty o przekroju kwadratowym, bez zastanawiania się, jak znaleźć ich oś. Jest to jeden z najwygodniejszych uchwytów tokarskich, gdyż możemy wstępnie wywiercić otwór, a następnie go zatoczyć na żądany wymiar. Jednym z uchwytów jest planszajba, która jest bardziej tarczą niż uchwytem, w której mamy wycięte promieniowo rowki na przelot, w których to zamocujemy śruby z nakrętkami. Uchwyt tokarski samozaciskowy to sprytne urządzenie, wewnątrz którego znajdują się wahliwe tarcze z naciętymi ząbkami i sprężynką odciągająca każdą tarczkę. W miarę wzrostu prędkości obrotowej, tarcze zaciskają się mocniej na materiale obrabianym, bezwładnościowo, wskutek czego obróbkę przy pomocy takiego uchwytu należy przeprowadzać na przedmiotach, przy których występują małe siły skrawania.

Technologie w pracy tokarza wciąż są zmieniane i udoskonalane. Jeśli chcemy wykonywać tan zawód, musimy poznać zasady działania tokarki, uchwytu tokarskiego czteroszczękowego i innych narzędzi potrzebnych do wypełniania obowiązków.

Zobacz również  Słów kilka o przewodach. Czyli przez co płynie prąd?