Dom i wnętrze

Zabezpieczenie drewna w ogrodzie

Drewno wystawione na zewnątrz poddawane jest ekstremalnym warunkom. Zmienna pogoda, wilgoć, słońce i pleśń, to tylko niektóre z nich. Podpowiadamy jak zabezpieczyć drewno w ogrodzie, by cieszyć się jego urokiem przez długi czas.

Dlaczego należy zabezpieczać drewno w ogrodzie?

Drewniane meble ogrodowe i ozdoby stanowią ponadczasowy trend w aranżacji przestrzeni na zewnątrz. Jednak drewno to bardzo wrażliwy materiał i bardzo łatwo ulega uszkodzeniu przez zmienne warunki atmosferyczne oraz inne czynniki zewnętrzne lub uszkodzenia mechaniczne. Wyróżnia się czynniki biotyczne (biologiczne) i abiotyczne (atmosferyczne).

Jednym z głównych niebezpieczeństw biologicznych dla drewna jest tzw. korozja biologiczna. Jest to oddziaływanie organizmów żywych, czyli np. bakterii, grzybów i owadów. Korozja przez nie powodowana zmienia właściwości fizyczne i chemiczne oraz strukturę drewna.

Do czynników abiotycznych zaliczyć można szybko zmieniające się warunki atmosferyczne, oddziaływanie wysokich i niskich temperatur, silne nasłonecznienie i promieniowanie UV, wysoka wilgotność, kwaśne deszcze z zanieczyszczeniami, rdzewiejące metalowe elementy mające styczność z drewnem.

Zabezpieczanie drewna w ogrodzie służy przedłużeniu jego żywotności. Do tego celu można użyć wielu środków ochronnych, ale należy odpowiednio dobrać preparat do rodzaju drewna i głównych szkodliwych czynników z którymi będzie miało styczność.

Zobacz również  Mocny lakier do parkietów

Czym zabezpieczyć drewno               w ogrodzie?

Najpopularniejszą metodą zabezpieczania drewna w ogrodzie jest impregnacja. Polega ona na nasyceniu drewna środkami ochronnymi, które wnikają głęboko w jego strukturę. Impregnaty podzielić można na dwie kategorie: niewymywalne i wymywalne. Do ochrony drewna na zewnątrz stosuje się impregnaty niewymywalne, ponieważ są najbardziej trwałe i nie wypłukują się pod wpływem deszczu.

Kolejnym środkiem stosowanym do zabezpieczania drewna w ogrodzie są oleje do drewna. Podobnie jak impregnaty wnikają w strukturę drewna, zapobiegając wysuszaniu i pękaniu. W przeciwieństwie do innych środków chemicznych, oleje pozwalają drewnu „oddychać” i są najbardziej naturalną metodą ochrony.

Do uzupełnienia impregnacji można stosować różnego rodzaju lazury i lakierobejce, które nakłada się na zabezpieczoną uprzednio powierzchnię. Zapewniają one dodatkową ochronę, a w składzie niektórych z nich można znaleźć nawet teflon. Trwałość takiego zabezpieczenia może liczyć nawet 6 lat, w zależności od producenta środka.
Jak zabezpieczać drewno w ogrodzie?

Przed zastosowaniem preparatu ochronnego wymagane jest osuszenie drewna. Najbardziej optymalny stopień wilgotności to 18%. Następnie należy odtłuścić i wyczyścić drewno z wszelkich zanieczyszczeń, również starych warstw ochronnych. Szlifowanie powierzchni nie jest wymagane, ale niesie za sobą szereg korzyści. Na malowanie chropowatej powierzchni zużywa się więcej preparatu, dlatego oczyszczenie jej jest bardziej ekonomiczne. Ponadto, wiele środków do zabezpieczania drewna w ogrodzie estetycznie podkreśli fakturę i słoje drewna, które wydobędzie szlifowanie. Zastosowanie preparatu na tak przygotowaną powierzchnię wzmocni również jego działanie.

Zobacz również  Najlepsze drewno na meble

Drewno właściwie zabezpieczone odpowiednim preparatem, będzie odporne na wiele szkodliwych czynników i przedłuży się jego żywotność. Przed wyborem środka ochronnego należy zapoznać się z rodzajem drewna do którego posłuży by uzyskać pożądane efekty.