Dom i wnętrze

Rodzaje gwintów w żarówkach

Wymieniając tradycyjne żarówki lub energooszczędne świetlówki na żarówki LED, z pewnością nie raz zastawiałeś się, jaki rodzaj gwintu mają. Czy na pewno będą pasować do domowych lamp i plafonów. Czy należy dokupić przejściówki czy całkowicie przerobić oświetlenie w domu czy mieszkaniu?

Dostosowani do potrzeb

Producenci oświetlenia, wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów, zadbali o to, aby tradycyjną żarówkę zamienić na żarówki LED bez innych dodatkowych kosztów. Dostosowując się do obecnie dostępnych gwintów w lampach, stworzyli szereg żarówek LED z możliwością ich wkręcania, wpinania czy wciskania. Jednak nadal najpopularniejszymi rozmiarami gwintów pozostają tradycyjne E27 i E14. E27 duży, klasyczny wkręcany gwint, powszechnie stosowny w gospodarstwach domowych, jak również w instalacjach świetlnych w biurach i na halach produkcyjnych. Mniejszą odmianą tradycyjnego gwintu jest E14. Wkręcany gwint zwany czasami małym gwintem Edisona, powszechnie używany w gospodarstwach domowych przy instalacjach świetlnych o małej mocy, w lampkach nocnych czy biurowych, rzadziej w lodówkach czy piecach.

Inne mocowania

Rozwój instalacji świetlnych wymusił również stworzenie szeregu nowych mocowań dla żarówek halogenowych i żarówek LED. Do popularnych należy wtyk zatrzaskowy typu GU10. Stosowany przy oprawach oświetleniowych z reflektorami. Strumień światła pada najczęściej ku dołowi, dlatego często stosowane są przy oświetlaniu korytarzy i łazienek. Wszędzie tam, gdzie nie jest konieczne mocne, ostre światło. Kolejnym popularnym gwintem, mocowaniem jest MR16. Jest to wtyk reflektorowy montowany na wcisk. Stosowany przy halogenach i zamiennie dla żarówek LED. Lampy i oprawy oświetleniowe tego typu stosowane są w sufitach podwieszanych, dekoracji mebli i witryn sklepowych. Jeszcze jednym przykładem niekonwencjonalnego mocowania żarówek jest mocowanie typu MR11. Jest to mniejsza odmiana MR16. Żarówki LED z takim podłączeniem stosowane są do oświetlenia ozdobnego lud dodatkowego, gdzie moc oraz strumień światła nie jest istotny a jedynie dodatkiem do oświetlenia głównego. Mając do dyspozycji takie możliwości podłączania żarówek LED, możesz śmiało zmieniać wystrój swojego domu bez obawy, że nagle nie będziesz miał możliwości zamiany żarówki tradycyjnych na żarówki LED w swojej ulubionej nocnej lampie.

Zobacz również  Pokój dla dziecka – jak go urządzić?