Porady Budowlane

Szpachlowanie

Głównym celem prawidłowo wykonanego szpachlowania jest wygładzenie ścian w pomieszczeniach. Dzięki nim powierzchnia jest możliwa do pomalowania lub położenia warstwy tapety. Szpachlę można położyć bezpośrednio na tynk lub ścianę w surowym stanie. Zabieg wyrównywania ścian możemy przeprowadzić sami lub wykorzystać do tego odpowiednią firmę, która zajmuje się remontami pomieszczeń.

Szpachlowanie-firma remontowa

Prace wykonywane przez firmy to przede wszystkim nakładanie gładzi szpachlowej i wyrównywanie ścian. Przed nałożeniem gładzi, firma sprawdza czy przygotowana powierzchnia jest odpowiednio wyczyszczona. Jednak jeśli jest to konieczne, przygotowują ścianę do szpachlowania. Wykorzystywany gips szpachlowy jest bardzo trwały i wytrzymały, dlatego można go położyć w grubszych warstwach, gdy ściana jest wyjątkowo nierówna i wymaga wygładzenia. Jednak należy pamiętać, że im większa warstwa szpachli, tym bardziej pracochłonne będzie jej szlifowanie.

Ile kosztuje metr szpachlowania?

Stawki za usługi remontowe mimo, że są podobne, to jednak często różnią się od siebie. Powód takiej rozbieżności trudno jest wskazać. Obecnie kwota, jaką musimy zapłacić za szpachlowanie i uzupełnianie ubytków na ścianach waha się między 8 a 14 zł za metr kwadratowy. Jest to wartość netto. Cena zawiera w sobie jednokrotne położenie gładzi gipsowej oraz przygotowanie powierzchni. Są to również stawki wyłącznie za samą robociznę, bez uwzględnienia potrzebnych do tego materiałów.

Zobacz również  Brudne ściany to przeszłość, poznaj zalety farby akrylowej

Szpachlowanie bez firmy remontowej?

Dlaczego nie? Jeśli mamy tylko odrobinę chęci i czasu, możemy spróbować swoich sił w pracach remontowych w naszym domu. Do szpachlowania niezbędne będą nam: szpachelka, wiadro, poziomica, papier ścierny i pędzel do gruntowania. Niezbędnymi produktami, jakie trzeba zakupić będzie oczywiście gładź, środek gruntujący i masa szpachlowa. Produkty te możemy nabyć w każdym sklepie czy markecie budowlanym. Pamiętajmy, że przed przystąpieniem do szpachlowania, należy dokładnie przygotować podłoże, to znaczy oczyścić je z wszelkiego brudu. W przypadku pracy przy starych ścianach, należy usunąć wszelkie kołki czy gniazdka kontaktowe. Jeśli już to uczynimy, podłoże należy zagruntować, kupionym przez nas środkiem gruntującym. Kolejnym krokiem jest już samo szpachlowanie. W tym celu należy przygotować odpowiednią ilość masy szpachlowej, a następnie rozpocząć od uzupełnienia nabytków w ścianach i pokrycia masą całej powierzchni planowanej do odnowienia. Ważną uwagę jest to, aby masę kłaść na ściany w większej ilości i stopniowo ją ścierać, co pomoże lepiej zakryć ubytki i nierówności.

Firma remontowa ma oczywiście swoją cenę, z którą trzeba się liczyć. Nie jest to jednak wygórowana kwota, przy tak perfekcyjnie wykonanej pracy. Jednak jeśli wolimy na własną rękę odnowić nasze pomieszczenia, kilka wskazówek odnośnie prawidłowego szpachlowania ścian na pewno się przyda, co pomoże uniknąć popełnienia nieodwracalnych błędów.

Zobacz również  Jak chronić drewno w ogrodzie zimą?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *