Dom i wnętrze

Skuteczna farba na rdzę

Blaszany parapet, ogrodzenia, pergola lub balustrada, to najczęściej spotykane metalowe elementy dekoracyjne i wykończeniowe. Po pewnym czasie wszystkie te piękne rzeczy mogą ulec korozji. Jest to proces niszczenia polegający na utlenianiu się powierzchni się metali i jego stopów, pod wpływem wody lub wilgoci w atmosferze lub podłożu. Dlatego ogromnie ważne jest odpowiednie zabezpieczenie powierzchni metalowych farbami do metali, abyśmy nie musieli walczyć z rdzą. Co jednak zrobić jeśli pojawi sie rdza?

Jakie stosować farby do metali?

Na półkach sklepowych znaleźć można kilka rodzajów farb do metali: nawierzchniowe przeznaczone głównie do dekoracji, farby podkładowe – służące głównie zabezpieczeniu antykorozyjnemu oraz gruntoemalie, farby które jednocześnie dekorują i chronią metal. Farby do metalu różnią się wieloma parametrami:  czasem schnięcia, paletą kolorów, rodzajem stosowanego rozpuszczalnika i wydajnością.

Emalie do metali charakteryzują się odpornością na warunki atmosferyczne oraz na uszkodzenia.

Pamiętajmy, że  farbę do metalu należy wybrać ze względu na jego rodzaj. Farby alkilowe, chlorokauczukowe, epoksydowe i poliuretanowe stosuje się do stali, żelaza i żeliwa. Farby te odporne są na wodę i związki chemiczne. Aluminium i metale ocynkowane maluje się farbami winylowymi, akrylowymi, akrylowo-lateksowymi i poliwinylowo-akrylowymi oraz epoksydowymi. Farby te są bardzo gęste, a powstała warstwa jest odporna i trwała.

Zobacz również  Porównanie Tork Coreless Mid-Size z tradycyjnym papierem toaletowym z rolką - co sprawia, że ​​jest lepszy?

Czy malować bezpośrednio na rdzę?

Przystępując do odnawiania metalowych elementów dekoracyjnych zastanawiamy sie często jakie techniki będą najlepsze. Fachowcy polecają zlikwidować najpierw ogniska korozyjne, usuwając luźno przylegającą rdzę papierem ściernym. Powierzchnia przeznaczona do malowania powinna zostać również odtłuszczona i oczyszczona. Następnie można użyć gruntu reaktywnego.  Jest to specjalna farba wodorozcieńczalna wchodząca w reakcję chemiczną z rdzą. Można również zastosować farbę podkładową. W sytuacji, gdy podłoże jest w stanie dobrym, nanosimy na nie odpowiednio dobraną gruntoemalię na rdzę. Najlepiej zastosować jedną z bardzo ostatnio popularnych farb na rdzę. Są to jednoskładnikowe farby, których bazą są wyselekcjonowane żywice, dzięki którym zapewniają malowanym elementom ochronę przed wpływem warunków atmosferycznych i korozyjnych nawet przez kilka lat. Producenci zapewniają, że dzięki zastosowanej recepturze malowanie powierzchni metali żelaznych nie wymaga dokładnego oczyszczania z rdzy, a przede wszystkim nakładania warstw gruntujących.

Mając do dyspozycji tak szeroka ofertę, łatwych w użyciu farb do metali, nie musimy się martwic o to, że nasze płoty, balustrady, meble ogrodowe czy parapety będą miały nieestetyczne rdzawe plamy. Kluczowe jest odpowiednie dobranie emalii  do rodzaju podłoża i oczywiście wybranie koloru.