Aranżacja wnętrz

Dlaczego należy gruntować ściany?

Sztuka malowania ścian zdaje się być prosta, ale tylko prawdziwy fachowiec wie, co zrobić, by powierzchnia była prosta, a farba dobrze się trzymała. Wśród malarzy trwają również dyskusje o tym, czy grunt do ścian jest zawsze potrzebny. Większość twierdzi, że tak, gdyż warunkiem ładnej powłoki jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, a gruntowanie zwiększa przyczepność.

Kiedy trzeba nakładać grunt do ścian? Dlaczego się to robi?

Zastosowanie gruntu do ścian przed malowaniem przynosi oszczędności. Surowe ściany mocno wchłaniają farbę, a podkład w dużym stopniu to ogranicza. Gruntowanie ponadto redukuje
i wyrównuje chłonność podłoża, wzmacnia je, a także zapewnia odpowiednią przyczepność farby nawierzchniowej. Do gruntowania należy użyć odpowiedniego preparatu. Preparaty gruntujące dzielimy na grunty oraz podkłady gruntujące. Grunty (preparaty dyspersyjne zwane gruntami wodnymi) przeznaczone są do stosowania bezpośrednio na podłoża surowe. Warstwa takiej substancji wzmacnia ściany, wyrównuje chłonność oraz zwiększa przyczepność powłok. Grunty są bezbarwne i dostępne w postaci wyrobów gotowych lub koncentratów, które przed użyciem należy rozpuścić w wodzie. Specjalne podkłady gruntujące nakłada się na podłoża o niskiej chłonności oraz powierzchnie wcześniej malowane. W zależności od rodzaju podłoża gruntujemy je raz lub dwa razy.

Zobacz również  Kup z nami najlepsze fotele biurowe

Jeśli ściana była wcześniej malowana, musimy sprawdzić stan powłoki, a przede wszystkim ocenić, czy tynk dobrze trzyma się ściany. Wystarczy puknąć w ścianę – jeśli usłyszymy głuchy pogłos, tynk zapewne odspoił się od muru i trzeba będzie go skuć.

Czy konieczne jest nałożenie gruntu do ścian na powierzchnie pokryte tapetami i malowane farbami olejnymi?

W mieszkaniach, które nie były remontowane przez wiele lat, na ścianach często są stare tapety, najczęściej w opłakanym stanie, które koniecznie trzeba usunąć przed malowaniem. Jest to dosyć trudne, więc przyda się urządzenie, które wytwarza parę wodną i rozmiękcza papier, dzięki czemu łatwiej go usunąć. Bardzo pracochłonne jest usuwanie starych farb olejnych. Na małych powierzchniach możemy to zrobić za pomocą opalarki, a do większych trzeba użyć preparatu zmiękczającego farbę.

Jak zadbać o powierzchnię przed nałożeniem gruntu do ścian?

Przed malowaniem ścian wszystkie dziury i głębokie rysy trzeba oczyścić i zagruntować, gdyż powierzchnia musi być idealnie gładka. Drobne pęknięcia można zaszpachlować naprawczą masą akrylową. Czy idealnie gładką ścianę też trzeba gruntować? Jeśli pyli, koniecznie musimy to zrobić. Jak to sprawdzić? Wystarczy dotknąć jej powierzchni – jeśli dłoń będzie biała, ściana pyli. Zawsze gruntuje się nowe tynki, zwłaszcza gipsowe, a także okładziny z płyt gipsowo-kartonowych. Zabiegu gruntowania nie przeprowadza się na ścianach, które wcześniej były malowane, ale niektórzy fachowcy radzą, by to zrobić – dzięki temu powłoka ściany będzie idealnie gładka.

Zobacz również  Praktyczne wyposażenie kuchni

Nakładanie gruntu do ścian to ważny zabieg, który musi przejść każda powierzchnia przed malowaniem. Postępujmy zgodnie z zaleceniami producenta preparatu, by spełnił on swoje zadanie.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *