Aranżacja wnętrz

Sprawdzone sposoby na zabezpieczenie ważnych dokumentów

Każdy z nas posiada dokumenty, o wygląd których dba z wyjątkową pieczołowitością. Może to być na przykład dyplom uzyskany na konkursie, świadectwo maturalne czy po prostu zdjęcie z ważnego wydarzenia rodzinnego. Niezależnie od rodzaju dokumentu, przed zniszczeniem można zabezpieczyć go poprzez laminowanie.

Folie do laminowania – do wyboru, do koloru

Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo różnego rodzaju folii przeznaczonych do laminowania dokumentów. Różnią się one od siebie przede wszystkim wielkością; najbardziej popularne są folie w formacie A4 (czyli dwukrotnie większe od wielkości standardowej kartki z zeszytu) oraz mniejsze. Oczywiście wielkość dokumentu wpływa na koszt jego laminacji – z reguły im jest większy, tym cena też jest wyższa. Inną różnicą pomiędzy poszczególnymi typami folii przeznaczonych do laminowania jest sposób ich wykończenia: błyszczący lub matowy. Wśród klientów najbardziej doceniane są folie matowe, ponieważ dzięki nim dokumenty są bardziej wyraźne i czytelne (ponieważ matowa powierzchnia w mniejszym stopniu odbija światło widzialne, co zmniejsza efekt rozmycia się grafik czy napisów na dokumencie). Jednak dla osób, które zamierzają np. pisać flamastrem po laminowanym dokumencie – wskazany jest wybór folii śliskiej, ponieważ zdecydowanie łatwiej sunąć z jej powierzchni zabrudzenia (w tym także flamaster). Kolejnym parametrem produktów wykorzystywanych do laminowania jest grubość folii (jak wiadomo – im grubsza, tym bardziej sztywna). Należy jednak pamiętać, że grubość folii jest to czynnik mający bezpośredni wpływ na cenę usługi.

Zobacz również  Dlaczego należy gruntować ściany?

Laminowanie – gdzie to zrobić?

Na rynku istnieje wiele firm i przedsiębiorstw usługowych parających się laminowaniem dokumentów. Zazwyczaj w takich punktach można wykonać także ksero dokumentu i/lub wydrukować dokument z zewnętrznego nośnika, jak również zamówić oprawę pracy magisterskiej czy doktoranckiej. Ceny takich usług w takich przedsiębiorstwach są uzależnione przede wszystkim od ich lokalizacji – punkty w centrach miast mają zazwyczaj wyższe ceny niż placówki usytuowane na ich obrzeżach. Co więcej, w związku z tym, iż z usługi laminowania korzystają głównie studenci – najczęściej obok uczelni, akademików lub miejsca spotkań studentów można znaleźć punkt usługowy, który zajmuje się tego typu pracami.

Własna laminarka – kiedy się na nią zdecydować?

Zakup własnej maszyny do laminowania dokumentów jest wskazany dla osób, które często korzystają z takich usług. Choć urządzenia tego typu nie są tanie, dla kogoś, kto z dużą częstotliwością zanosi swoje papiery do oprawiania w folię – taki jednorazowy wydatek może okazać się sposobem na oszczędność w dłużej perspektywie. Należy jednak pamiętać, iż laminowanie przebiega z użyciem wysokiej temperatury (urządzenie po prostu zgrzewa folię) – trzeba być bardzo ostrożnym wykonując tego rodzaju pracę, ponieważ przez chwilę nieuwagi może dojść do rozległego poparzenia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *