Dom i wnętrze, Porady Budowlane

Słów kilka o przewodach. Czyli przez co płynie prąd?

Użytkując instalację energetyczną w naszym domu czy w pracy często w ogóle nie zdajemy sobie sprawy z tego co kryje się pod warstwą tynku w ścianie. Przewody, czy jak kto woli kable energetyczne kryją za sobą kilka tajemnic, o których każdy użytkujący sieć powinien wiedzieć. Poznajmy więc bliżej same przewody energetyczne i ich rodzaje.

Sprawdź: https://laseratl.com.pl/kable-ziemne-energetyczne/

Czym jest przewód energetyczny?

Zacznijmy od samej definicji, by było nam prościej zrozumieć charakterystykę i rodzaje samych przewodów. Kablem energetycznym nazywamy taki przewód, przez który przechodzi prąd elektryczny i jest on zlokalizowany jako część składowa w instalacjach elektrycznych czy telekomunikacyjnych. Przewód składa się z żyły miedzianej bądź aluminiowej oraz ewentualnej izolacji. Spotyka się również kable wielożyłowe, których w jednym przewodzie może biec kilka.
Przewody mogą mieć różne przekroje – od 0,2 do nawet 500 mm² co pozwala na dobranie odpowiedniego do przewidywanego obciążenia, którym może być obarczona sieć. Z tej też racji kable energetyczne mogą posiadać różnej grubości izolacje charakteryzującymi się różnymi właściwościami izolacyjnymi (np. odpornością na daną temperaturę).
Przewody energetyczne mogą być do użytku mobilnego lub zamontowane na stałe, np. w ścianie. Takie zamontowane w ścianie jakiegoś obiektu, miejsca nazywa się instalacją energetyczną.

Zobacz również  Mocny lakier do parkietów

Niby to samo, a jednak nie.

Czym różni się przewód od kabla? W potocznym języku często zdarza się używać tego zamiennie, jednak z definicji wyraźnie wynika że są to dwie inne rzeczy. Najprościej można powiedzieć że kabel elektryczny jest rodzajem przewodu, a w zasadzie można rzec że z przewodów się składa. Może w sobie mieścić w różnych oplotach i warstwach izolacji wiele przewodów dodatkowo oddzielonych od czynników zewnętrznych warstwą zewnętrznej powłoki izolacyjnej.

Rola przewodu energetycznego.

Ze względu na funkcje jaką pełni dany przewód w sieci, możemy rozróżnić kilka ich typów w zależności od charakterystyki. Rozróżniamy przewody fazowe, neutralne, ochronne, ochronno-neutralne, przewody zerowe czy odgromowe. Każdy z nich cechuje się odrębnymi właściwościami i rolą pełnioną w sieci i instalacji energetycznej.
Przewód fazowy (L) – pracując znajduje się pod napięciem fazowym i jego rolą jest przesył energii elektrycznej w sieci. W sieci trójfazowej spotkamy trzy przewody fazowe – L1, L2, L3. Każdy z nich ma swój kolor izolacji – czarny, brązowy lub szary (bądź czerwony).
Przewód neutralny (N) – niebieski przewód, połączony do punktu neutralnego sieci elektroenergetycznej.
Przewód ochronny (PE) – może być przewodem uziemiającym, jego celem jest ochrona przed porażeniem prądem. Izolacja zewnętrzna przewodu ma kolor żółto-zielony.
Przewód ochronno-neutralny (PEN) – funkcja tego przewodu neutralnego i ochronnego w jednym to w głównej mierze izolacja. Przewód ma barwę żółto-zieloną, a podczas jego instalacji zakłada się również końcówkę koloru niebieskiego.
Przewód zerowy – obecnie nieużytkowany w nowoczesnych sieciach, choć można go jeszcze spotkać w mowie czy piśmie. Obecnie jego funkcję przejęły przewody: neutralny, ochronny oraz neutralno-ochronny.
Przewód odgromowy – przewód ten nie jest pod napięciem. Jest składową linii wysokiego napięcia, a jego funkcja to ochrona linii elektroenergetycznej wyładowaniami atmosferycznymi.

Zobacz również  Wentylacja w łazience - nie bagatelizuj!

W zależności od rodzaju sieci i jej charakteru można spotkać w niej różne wyżej wymienione kable energetyczne. Każdy z nich jest ważnym elementem układanki instalacyjnej i bez niego sieć nie mogłaby prawidłowo funkcjonować.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *