Porady Budowlane

Czy warto budować dom z cegły klinkierowej?

Dom, słodki dom – powinien być przytulny, bezpieczny i wytrzymać długie lata nawet intensywnego użytkowania. Dlatego tak ważne jest wybranie jak najlepszych materiałów, z jakich on powstanie. Co zatem wybrać? Jaka technologia będzie najlepsza? Czy warto postawić na znane i cenione od lat cegły klinkierowe? Czy lepsze będą inne rozwiązania? W tym artykule odpowiadamy na pytanie, czy warto budować dom z cegły klinkierowej.

Czym jest klinkier?

Klinkier to masa, z jakiej powstają jedne z najchętniej wykorzystywanych cegieł w budownictwie. Klinkier tworzony jest z masy ceramicznej o spieczonym czerepie, która nie ma zeszkliwionej powierzchni. Otrzymuje się go z glin wapienno-żelazistych, żelazistych bądź wapienno-magnezowych. Po wypaleniu w temperaturze około 1300 stopni otrzymuje się niezwykle wytrzymałe płytki, cegły lub kształtki, które mogą być formowane ręcznie lub mechanicznie. Dzięki wypalaniu w tak wysokiej temperaturze cegła klinkierowa zyskuje wysoką odporność na czynniki zewnętrzne – wilgoć, nadmierne nasłonecznienie, a także wysokie oraz niskie temperatury. Jest też bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne powstałe na przykład w wyniku uderzeń. Dla wielu osób dużą zaletą jest to, że cegła klinkierowa nie blaknie pod wpływem promieniowania słonecznego i nie porasta grzybem, mchem czy pleśnią tak szybko jak tradycyjna cegła. Powierzchnie z cegły klinkierowej są też łatwe w czyszczeniu.

Zobacz również  Słów kilka o przewodach. Czyli przez co płynie prąd?

Dodatkową zaletą cegły klinkierowej jest również to, że ma wysokie walory dekoracyjne. Jej estetyczny wygląd sprawia, że można ją wykorzystać do wykańczania elementów zewnętrznych. Jak i wewnętrznych budynku.

Czy opłaca się budować dom z cegły klinkierowej?

Przy wszystkim wymienionych zaletach, cegła klinkierowa ma jedną wadę – mianowicie jest to wysoka cena, na jaką nie każdy może sobie pozwolić. Jednak, jak pokazują różnorodne analizy, w większości przypadków o wiele lepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w dobrej jakości materiały, niż oszczędzanie na nich, gdyż później takie wydatki procentują – niższymi kosztami eksploatacji budynku, rzadszymi naprawami czy czyszczeniem elewacji.

Gdzie warto zastosować cegłę klinkierową?

Jeżeli uznamy, że postawienie budynku zbudowanego w całości z cegły klinkierowej to zbyt duży wydatek, to warto pamiętać o tym, żeby chociaż niektóre elementy wykonać właśnie z tego materiału. Przede wszystkim z cegły klinkierowej warto wykonać elewację budynku. Cegła nie tylko będzie ładnie się prezentować, ale także chronić ściany przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jeżeli nie chcemy całej elewacji pokrywać klinkierem – to można zastosować go jedynie przy cokole.

Klinkier można wykorzystać również wewnątrz domu – może stanowić wykończenie podłogi (płytki klinkierowe) lub być wykorzystany jako okładzina wokół kominków – klinkier będzie wytrzymywał wysoką temperaturę oraz będzie łatwy w wyczyszczeniu.

Zobacz również  Jakie są etapy budowy domu?

Cegła może stanowić również ozdobę wnętrza – w takich stylach wnętrzarskich jak loftowy, industrialny czy nawet rustykalny można się pokusić o pozostawienie „gołych” cegieł bez zakrywania ich tynkiem i wykańczania warstwą tapety czy farby.